Úspěch

Publikováno 29. července, 2016

Vztahy na pracovišti – jak moc jsou důležité

Většina lidí stojí o dobré vztahy na pracovišti, přesto se najdou takoví, kteří jsou vždy nespokojení, vyvolávají spory, jsou nespolehliví nebo příliš drzí. Jak se chovat v jednotlivých situacích, které nám pomohou s kolegy dobře vycházet, se dozvíte v následujících odstavcích.

Nejprve si připomeňme důležitost prvního dojmu, tj. pohovor. Přijďte pozitivně naladění. Přesto, že se to může zdát poněkud drsnější, nikdo nestojí o zakaboněné zaměstnance obzvláště na místech, kde komunikujete s lidmi. Usmívejte se, buďte milí a v případě velkého množství informací se nestyďte dělat si poznámky. Na někoho to sice může působit až úsměvně, vy však budete mít přehled o tom, co máte znát. Na vytvoření dobrého prvního dojmu samozřejmě potřebujete vhodné a slušné oblečení. Nic nepokazíte černými kalhoty či květovanou áčkovou sukní, zdá-li se vám černá příliš konzervativní. Vrchní část těla můžete bez výčitek odít do bílé košile v případě, že zvolíte černé kalhoty, přikloníte-li se barevné sukni, zvolte spíše halenku jedné barvy. Nezapomeňte na čistou obuv! Skvělá volba jsou lodičky či polobotky.

V případě toho, že jste kromě dobrého oblečení zaujali také svým vzděláním či zkušenostmi načerpanými v předchozím zaměstnáním a byli jste přijati na novou pozici, je čas začít budovat dobré vztahy s novými kolegy. Je dobré uvědomit si, že jste nováčky. Prvních pár týdnů si „oťukejte“ kdo je kdo, komu se můžete svěřit a před kým raději zamknout pusu na zámek. Příliš se nevtírejte, jste-li někomu jako člověk sympatický, druhá strana bude komunikovat sama a ráda! Nejen ke svým nadřízeným se chovejte s úctou. Vše, co uděláte, kontrolujte raději dvakrát. Je pochopitelné, že chybujete, nesnažte se svádět vinu na jiné.

Teď pro někoho trochu nepříjemnější téma: Nastavili-li jste pravidla sobě, nastavte je také vašim kolegům. Je velmi důležité ukázat, co si k vám smějí dovolit a co je příliš. Příkladem toho, na co poukazuji, může být práce na směny. Uveďme si následující situaci – kolegyně vás už třetí krát žádá o výměnu směn. Dvakrát jste vyhověla, jednalo se o pár hodin. Nyní však kolegyně žádá výměnu několika dní, což by vám velmi narušilo váš program. Nenechte se přemluvit. Slušně, ale jasně jí sdělte, že výměnu směny nevezmete. Je velmi pravděpodobné, že vaše dva předchozí ústupky jí dodaly odvahu a výměnu směn již z vaší strany bere automaticky.

Závěrem – buďte asertivní, chovejte se tak, jak chcete, aby se ostatní chovali k vám, buďte poctiví, vstřícní, milí. Nikdy nezapomeňte, že i když jste nováčky, máte právo ohradit se a říkat své názory.

Štítky: ,




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑