Kariéra

Publikováno 4. března, 2016

Vezmou mě!

Každý člověk v práci stráví třetinu života, což je opravdu velká část. A vzhledem k tomu, že se vyhlídky do důchodů vzdalují, tak se může stát, že z této jedné třetiny se stane i větší část. A právě proto bychom měli dbát na své povolání. Najít si takové, ve kterém budeme spokojeni, a to si také udržet.

První krokem je zaujmout

Ještě než nastoupíte do dané práce, musíte předem udělat pár kroků, aby si vás vůbec všimli. Takovým prvním krokem je rozesílání životopisů. Ačkoliv se to někomu zdá být maličkost, která se zvládne za pár minut, není tomu tak. Mnoho firem vybírá své nové zaměstnance podle životopisů. A tak byste si měli dát záležet, abyste i tím životopisem zaujali. Dát zaměstnavateli důvod, proč by vás měl zaměstnat. Samozřejmě, že existuje několik podob a její vzory lze jednoduše stáhnout na internetu, takže každý ví, co by měl životopis obsahovat. Dejte si pozor, abyste v tomto dokumentu nedělali pravopisné či gramatické chyby a hlavně, aby v tomto dokumentu bylo všechno pravdivé, pokud jste šikovní a máte nějaké licence či certifikáty, určitě to nezapomeňte zmínit. Každopádně existují i věci, které do tohoto dokumentu zcela jistě nepatří, a na to dejte pozor.

Životopis není žádná legrace

Sami zjistíte, že napsat životopis není nic jednoduchého. Už první věc, u které se zaseknete je vybrat správnou verzi životopisu, protože lze jej napsat jako slohovou práci, kde budete souvislé psát o své osobě, ale existuje i strukturovaná forma, kde vypíšete jen podstatné věci a to v odrážkách. Je vždy lepší zvolit životopis strukturovaný, protože se předpokládá, že se na danou pozici bude hlásit více lidí a osoba, která lidí vybírá, nebude mít čas na to, aby přečetla dlouhé životopisy, takže se pak může stát, že váš životopis může skončit v koši.

Pohovor ještě není výhra

Pokud si vám pozvou na pohovor, tak ještě nemáte všechno v kapse. Můžete být rádi, že jste byli vybrání do užšího kruhu, avšak máte před sebou ještě jednu důležitou překážku. Na základě pohovoru už vás buďto přijmou anebo odmítnou a pošlou domů, a proto je důležité umět se prezentovat. Základem je, abyste na daný pohovor přišel včas a vhodně oblečený, protože i těchto malých detailů si daná osoba může všimnout. Další nutností je slušné jednání a komunikace, v případě, že zodpovíte na všechny otázky, budete používat základní slušná slova, jako je prosím a děkuji, tak máte velkou šanci, že se stanete jejich zaměstnancem.

Přípravy jako na písemku

Pravdou je, že mnohdy nestačí jen být vkusně oblečen a děkovat, ale musíte být také znalí. Sice nikdy nebudete dopředu znát veškeré otázky, které vám budou u pohovoru položeny, ale musíte být na vše připravení. Mnohdy je také dobré zjistit si o něco o firmě, do které se hlásíte, protože i tohle může být jednou z otázek a pokud budete znát odpověď, jistě mile překvapíte. Nelekněte se ani, když vám na pohovoru dají nějaké dotazníky a ankety, protože těmi chtějí více odhalit z vaší osobnosti.

Mít práci je velmi důležité, ale každý chce mít takovou, která ho bude bavit a kde bude spokojený, protože v ní stráví opravdu velkou část života.

Štítky: , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑