Kariéra

Publikováno 22. Říjen, 2015

0

Pracovní pohovor. Lhát, nebo být upřímný?

Jak se chovat při pracovních pohovorech – to jsem ještě nikdy nemusel řešit, protože jsem zatím vždy na pracovní pozici nastupoval na základě nabídky. Letos jsem však byl donucen narychlo ukončit pracovní poměr, aniž bych měl náhradu.

Upřímnost škodí

První věc, kterou jsem na pohovorech pochopil, je, že neumím vybalancovat dostatečně sebevědomou sebeprezentaci. Buď jsem příliš upřímný, nebo se zapletu do lží.

Například jsem se byl ucházet o pozici správce e-shopu. A tam se mě ptali, jestli umím s CorelDRAW. Tak jsem jim dle pravdy odpověděl, že s Corelem jsem dělal naposledy před lety na škole, ale že věřím, že bych si to znovu oživil. A ani nesouhlasný výraz v očích personalisty mne nedonutil k tomu, abych bezelstně ještě nedodal, že si vystačím s windowsovským „Malováním“.

Nenechat se nachytat na lži

Na základě takových zkušeností jsem dospěl k tomu, že když jsem příště vyrazil na pohovor na pozici, o kterou jsem opravdu stál (v personální agentuře), tak jsem byl rozhodnutý, že budu i lhát.

Takže když mi byla položena otázka, jestli znám portál http://www.informaceofirmach.cz/ a jestli umím pracovat s aplikací Cribis, tak se jim ode mne dostalo suverénní odpovědi, že ano. Pravdou však bylo, že jsem znal jen ten portál, protože jsem na něm už v minulosti hledal informace o jedné firmě, která nám měla dělat zateplení. Ale s Cribis jsem nikdy nepracoval, věděl jsem jen to, že dostupná ze zmíněného portálu. Předpokládal jsem ale, že kdyby se pohovor vyvedl, tak bych se to narychlo naučil. Avšak to bohužel byl ten typ pohovoru, kde uchazeče hned testují. Tedy mi byl rovnou zadán testovací úkol – udělat modelový report k jednomu konkrétnímu jednateli. A ten člověk navíc u mě seděl a koukal mi přes rameno, co dělám. A tak mohl pozorovat, jak trapně jsem tam namátkově hledal funkce, i když jsem předtím tvrdil, že práce s tohle aplikací je můj denní chleba.

Tedy moje rada: U pracovního pohovoru s upřímností nikam nedojdete, ale nelžete ve věcech, které lze ověřit.

Štítky: , ,
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑