Práce

Publikováno 18. května, 2017

Jak řešit neshody na pracovišti?

Získali jste vysněné místo nebo už nějaký ten pátek pracujete v zaměstnání, které Vás naplňuje a baví. Může to ovšem komplikovat kolega, se kterým jste si nesedli, a dělá Vám naschvály. Tím se Vám i práce může zošklivit a Vy do ní chodíte neradi. Jak z tohoto bludného kruhu vyjít ven se ctí a úspěchem?

Vztahy na pracovišti by měly být vyhovující a neměli bychom se v práci stresovat. Vždyť v zaměstnání strávíme až 2000 hodin za rok! A příznivé podmínky v zaměstnání dokážou zvýšit produktivitu práce. Kolegové jsou lidé, kteří se mohou stát našimi dobrými přáteli, nebo je naopak můžeme nenávidět. Formují naše pracovní i osobní názory, charaktery, zvedají či snižují sebevědomí a podobně.

Z bláta do louže

Jedním z nejčastějších důvodů pro výpověď ze strany zaměstnance, je nespokojenost v kolektivu nebo neshody s kolegy. Jedná se o takzvaný „útěk z bojiště“. Později při nástupu do nového zaměstnání můžete zjistit, že se problémové osoby vyskytují i tam. Než neustále měnit pracovní místa, je rozumnější odhadnout druhé lidi, zaškatulkovat je do určité kategorie a podle toho s nimi jednat.

Ideál neexistuje

Neexistuje dokonalý kolega, protože ideál znamená pro každého něco jiného. Důležitější než hledat jehlu v kupce sena, je umět vycházet i s těmi problematickými osobami. Je na místě říct si, co považujeme za obtěžující chování. Takové, které nenarušuje běžnou pracovní aktivitu a jen nás štve, to asi nebude. Pokud však nebudeme schopni plnit naše pracovní úkoly, je důležité, aby celou věc vzal do rukou nadřízený a začal se jí intenzivně věnovat. Nejde tu o žabomyší války, ale problém, který může zkomplikovat pohodu na pracovišti a pracovní morálku vůbec. Může jít o kritizování, donášení nebo hádky. Nenechte se tedy odbýt se slovy, že to není jeho starost, ať si to vyřídíte mezi sebou a podobně.

Člověka nelze změnit

Pokud to nadřízený z nějakého důvodu odmítá řešit a nechává věc na Vás, je důležité s ostatními kolegy vystihnout osobu problémisty, jeho povahu a charakter. Říct si, co by na něj mohlo platit, jak se k němu chovat a podobně. Dospělého člověka nelze změnit, ale můžete ovlivnit jeho chování. Má problém pouze s Vámi nebo se naváží i do ostatních kolegů? To je zásadní otázka, kterou si musíte položit. Zkuste si s ním v klidu promluvit, sdělte mu tři věci, které Vám a ostatním kolegům (které vyjmenujete) na jeho chování vadí. Vyvarujte se hysterických scén a hádek. Tím byste nic nevyřešili. Dejte mu určitý čas na sjednání nápravy. Změna se totiž nemusí projevit ihned.

Hlavně v klidu

V žádném případě si neberte poznámky problematického kolegy k srdci, chce Vás jen ponížit, zesměšnit nebo znejistit. Pokud si to budete brát osobně, dosáhne svého. Snažte se vždy zachovat klid a vystupujte sebevědomě a pozitivně. Neměli byste řešit situaci za všechny kolegy, jednejte vždy jen sami za sebe a pojmenovávejte věci pravými jmény. Zároveň byste však měli brát na vědomí to, že každý jsme jiný a důležité je vycházení alespoň v rámci možností. Nemusí se vždy jednat přímo o urážky nebo poznámky k Vaší osobě. Problémy můžou způsobit i osobní zvyky druhých. Například hlasité telefonování, přemíra parfému nebo naopak jeho nedostatek, odlišné teplotní potřeby a tak dále.

Štítky: , ,




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑