Práce

Publikováno 14. dubna, 2015

Částečný úvazek pro matky s malými dětmi je povinnost

Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch matek s malými dětmi. Rozhodl tedy o tom, že matky, které se starají o dítě mladší patnácti let, mají nárok na částečný úvazek, a to v případě, že o to svého zaměstnavatele požádají. Zaměstnavatel jim musí vyhovět.

Jediné, kdy nemusejí vyhovět je tehdy, pokud prokáže, že by ohrozil tímto skutkem fungování své firmy, nebo úřadu. Proto tedy pokud požádá zaměstnanec o zkrácený pracovní poměr a nebrání-li tomu vážné provozní důvody, tak je zaměstnavatel povinen této žádosti vyhovět.

Tento rozsudek je velkým plusem pro všechny matky s dětmi, protože dříve se zaměstnavatelům do tohoto kroku většinou nechtělo. Pokud žena nedostala možnost pracovat na zkrácený úvazek, tak raději zůstala doma a ztrácela tak kontakt s kariérou. U nás stále ještě zaměstnavatelé preferují  plné úvazky, protože je pro ně výhodnější zaměstnat pouze jednu matku s dítětem, než dvě. Rozhodnutí soudu je však správné. Sladí se tím pracovní i rodinný život. Žena zvládá jak práci, tak i rodinu a není přepracovaná.

V zahraničí je pro matky s dětmi do patnácti let naprosto běžné, že pracují na poloviční úvazek. Naše vláda si problém uvědomuje, a tak počítá s tím, že do budoucnosti uleví zaměstnavatelům na sociálním pojištění.

Na zkrácené úvazky jdou peníze z úřadu práce, a to pokud firma nebo úřad přijme někoho, kdo je veden na úřadě práce, tak mu ÚP přispěje na mzdu. Pokud jde o zkrácený pracovní poměr, přispívá se pak vyšší částkou.

Dobré zprávy pro matky přišly tedy i k nám. Diskriminace je pryč a pracovat může každá žena, která bude mít zájem i o poloviční úvazek.

Nejvíce případů práce matek na poloviční úvazek je v Nizozemsku a nejméně pak na Slovensku a u nás v České republice. Nový zákon vše ale zcela jistě změní.

Štítky: ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑