Práce

Publikováno 18. dubna, 2015

Jak vystavit fakturu?

Mnoho lidí, zejména mladých lidí si v dnešní době vytváří vlastní firmu. Avšak mít firmu není tak jednoduché, a pokud jde o firmu se zbožím, tak musíte vystavovat faktury, ale lidé, kteří s tím nemají zkušenosti, tak s tím mohou ze začátku bojovat, jak tedy na to?

Jak fakturu psát?

Pokud chcete vystavit fakturu, tak musíte splňovat nějaké podmínky. Veškeré okolnosti jsou zahrnuty v zákonu o účetnictví, kde naneste přesnou úpravy faktury, což znamená, že vzhled faktury si můžete udělat téměř jakýkoliv. Na výrobu faktury existuje mnoho účetnických programů, avšak lidé také mohou využít klidně textových dokumentů anebo tabulkového procesoru a podobně. Aby byla faktura platná, tak musí mít jisté aspekty, které se pro danou skupinu podnikatelů mohou trochu lišit.

Pro ty, co neplatí DPH

Pokud patříte do skupiny neplátců DPH a chcete vědět, jak vystavit fakturu, tak pozorně čtěte. První podmínkou je to, že doklad bude mít označení, že jde o fakturu a přímo toto slovo musí na papíru být. Dále zde musí lidé najít číslo faktury a informace o obou účastnících, takže zde bude jméno, adresa člověka, který si od vás něco koupit, ale také i vaše a nesmíte zapomenout ani na IČO. Každopádně zde má být předmět, což je například „granule pro psy značky X v množství X“ a podobně. A také informace o tomto produktu jako je cena a také lhůta. Pak už jen stačí podepsat a faktura je vystavená.

Pro ty, co musí platit DPH

Pokud nepatříte do první skupiny, tak jste určitě v této skupině, pro plátce DPH a tito lidé mají v něčem trochu odlišné podmínky, jak vystavit fakturu. Pro plátce to může být náročnější, protože musí splňovat stejné pravidla a ještě jim navíc nějaká přibudou, jako je označení nejen faktura, ale také daňový doklad, často to podnikatelé píšou do jednoho přes pomlčku. Poté nesmíte zapomenout na evidenční číslo, které je ve většině případů stejné jako číslo faktury. A pak samozřejmě nesmí chybět cena a také doba, kdy byla daná částka splacená, ale to jen v případě, pokud se tato lhůta liší od data vydání faktury. A vystavená faktura musí být doplněna podpisem.

Jak si to zjednodušit?

Někteří lidé mají obavy z vystavování faktury, a proto hledají cestu, jak si to udělat snazší. Existují jisté programy, kde už máte hotovou hlavičku neboli základ faktury a vy už jen doplníte správné informace. Problémem je, že tyto programy jsou většinou placené, a tak lidé využívají i internetu. Kde jsou online aplikace, které vám mohou vystavit fakturu online, takže to máte jednodušší a také levnější.

Založit si firmu znamená mnoho starostí, a proto si to musíme co nejvíce ulehčit.

Štítky: , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑