Úspěch

Publikováno 10. června, 2015

Umíte se soustředit?

Soustředivost je velmi důležitá, ale zároveň náročná. Přitom ji po vás budou chtít nejen ve škole, ale také v každém zaměstnání. A právě proto je důležité, abychom se uměli soustředit.

Proč se nemohu soustředit?

Mnoho lidí má problém se soustředěním, a tento problém může mít mnoho příčin. Jednou z příčin je například nestálá hladina cukru v krvi anebo také porucha prokrvení či problémy se štítnou žlázou. Samozřejmě, že soustředivost narušují i návykové látky, jako je alkohol či drogy. Jistá příčina, proč se člověk nedokáže soustředit je i stres. Když je na člověka kladeno mnoho úkolů, tak je z toho nervózní a nedokáže vyhodnotit, s kterým úkolem má začít.

100 procentní soustředivost

Plná soustředivost znamená, že dokážete myslet pouze na jedinou věc, což je velmi těžké, protože vaše mysl je neustále v pohybu. Víte, že čas plyne velmi rychle a vy toho musíte hodně stihnout, takže se snažíte vykonávat více věcí najednou, což vám neumožňuje, abyste se úplně soustředili pouze na jednu. Navíc, abyste si ušetřili pár minut, myslíte na to, co uděláte a podobně.

Když se vám někdy aspoň na chvíli stane, že se soustředíte, tak najednou zapípá mobil anebo někdo vejde do kanceláře a rázem je vaše soustředivost pryč. Pokud po někom chcete, aby se věnoval pouze jedné věci, tak po něm pouze jednu věc požadujte, protože pokud osobě dáte několik úkolů, tak se bude snažit pracovat na více zároveň.

Prostředí může ovlivnit vaši soustředivost

V našem prostředí mohou být různé elementy, které mohou rušit lidskou soustředivost. Například v zaměstnání máte kolem sebe stroje, které vydávají hluk, ať už jde o běžnou linku či pouhou tiskárnu nebo kopírku, a právě tento hluk může jedním aspektem, který naruší soustředivost. Mimo jiné je také správné posezení, a pokud člověk nesedí v pohodlné a zdravé pozici, tak také může mít myšlenky, které ho od daného úkolu odvádějí.

Jak vytvořit prostředí, které je pro soustředivost ideální?

V zaměstnání je poměrně těžké vytvořit si takové prostředí, ve kterém se bude plně soustředit, avšak můžete si jej k dokonalosti aspoň přiblížit. Například začněte s tím, že si seřídíte židličku, poté byste si měli přestěhovat tiskárnu či kopírku anebo jiné přístroje co nejvíce do kouta. A také byste měli dbát na to, aby v prostředí byl čerstvý vzduch. A pro lepší soustředivost je také dobré, když máte sluchátka v uších, avšak ne v každém zaměstnání to je povoleno.

Být plně soustředěn je velmi obtížné a mnoho lidí mají problémy se soustředivostí, ale někdy to nemusí být ani jejich chyba.

Štítky: , , ,
One Response to Umíte se soustředit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑