Úspěch

Publikováno 19. dubna, 2016

Soustředíte se?

Své děti neustále napomínáme a kážeme jim, aby dávali pozor, zejména ve škole. Ale dokážete vy sami udržet pozornost? Popravdě to není tak jednoduché, jak se zdá. Mnohdy se jistě sami přistihnete, že jste aspoň chvíli úplně mimo. Dá se s tím něco dělat?

Co to koncentrace vůbec je?

Koncentrace je velmi známé slovo a snad každý člověk ví, co tento pojem znamená. Je to synonymum pro slovo soustředění. Avšak ve skutečnosti neznamená jen dávat pozor, ale také to, jak dlouho jste schopni dávat pozor. Je to velký problém, zejména u věcí či témat, které vás vůbec nebaví. A naopak u věcí či témat, které máte rádi, se někdy soustředíte tak naplno, až si toho sami nejste vědomi. Avšak v životě se nebudete setkávat pouze s věcmi a tématy, které máte rádi, a proto je velice důležité, abyste se donutili anebo nejlépe naučili soustředit se i na to, co se vám nelíbí.

Pozor necílená koncentrace se netrénuje

Ve skutečnosti existuje několik druhů koncentrace. Tou první je, když se soustředíte na danou věc cíleně, tedy protože se máte něco naučit a podobně. Ale vedle ní také existuje necílená koncentrace, což znamená, že věnujete svou pozornost na nějakou náhlou změnu, většinou se jedná o věci, z kterých cítíme nebezpečí. Například pokud půjdeme po ulici a z ničeho nic uslyšíte štěkot psa, tak se okamžitě otočíte, což znamená, že se v dané chvíli soustředíte právě na štěkot a na to odkud jde, avšak tohle se učit nemusíte, protože je to instinkt. Daleko důležitější je právě soustředivost cílená a tu musíme trénovat a posilovat.

Mohu se naučit soustředit se?

Nic není nemožné a učení se koncentrace není výjimkou. Sice to vyžaduje dostatek času a trpělivosti, avšak poté to nese své plody, protože schopnost soustředit se i na věci, které pro nás nejsou atraktivní je opravdu důležité a to nejen při vzdělávání, ale také při zaměstnání. Cvičení na pozornost jsou úplně snadná. Stačí, když si například vezmete nějaký divoký a velice barevný obrázek, na který se budete dívat například deset sekund a po uplynutí času si řeknete, co na obrázku bylo. Avšak stejně tak můžete koncentraci cvičit tím, že spočítáte kolik písmen „y“ je v tomto článku použito a mnoho dalších cvičení najdete i na internetu. Ideální je, když se cvičení budete věnovat každý den.

Já už opravdu nemůžu

Pokud se přemáháte a opravdu se hodně snažíte koncentrovat a stále vám to nejde, tak neupadejte do depresí. Ze začátku to tak prostě bývá, člověk dá do toho tolik úsilí, že ho popadne únava a pak už je jeho koncentrace úplně někde jinde. V takovém případě je nejlepší udělat si na chvíli přestávku anebo se aspoň napít. Dobré je taky otevřít si okno, protože náš mozek pro svou činnost potřebuje kyslík. A věřte, že jak se k tomu vrátíte, tak hned to bude lepší.

 

Schopnost soustředit se, se vám bude hodit po celý váš život, a tak je velice dobré, abyste si svou koncentraci trénovali, protože pak zvládnete cokoliv.

Štítky: ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑