Publikováno 11. prosince, 2017
Proč se vlastně lidé bojí selhání? A co s tím dělat?
Strach je mocný. Dokáže vás zastavit ve vašich snech, přinutí vás pochybovat o sobě, a dokonce vás může vést i k jednání proti vlastním morálním zásadám. Dá se tedy považovat za oslabující emoci, která vás drží zpět a krade vám šance na život plný naplněných snů.
Odkud pochází strach z neúspěchu, co k němu přispívá a jak se chovat, abyste ho překonali? Začneme s tím, kde vůbec vzniká.
Proč se vůbec bojíme selhání?
Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Za všechno může naše ego, které by se vlivem neúspěchu cítilo zraněné. Strach podporují i obavy o to, jak by se na nás dívalo okolí. Kritický pohled lidí kolem by se nelíbil našemu egu.
Kromě tolik omílaného ega je tady ale ještě jedna záležitost. Pokud máme nějaký sen, bojíme se, co by se stalo, kdyby se nám ho nepodařilo naplnit. Kdybychom selhali při jeho plnění, co by bylo dál? Mnohem lepší bude věc vůbec nezkusit a žít v planých nadějích, že to třeba jednoho dne vyjde.
Poznáváte se v těchto myšlenkách? Pak by bylo vhodné zkusit life koučing!
Jak se strachu zbavit?
Teď už víte, odkud strach pochází, a tak se jej můžete zbavit. Vaším prvním úkolem je naučit se chybovat. Stejně jako musíte tělo přivyknout na plavání nebo pobyt ve vysokých nadmořských výškách, dá se naučit přijímat chyby. Pokud to nezvládnete sami, pomůže vám v tom motivátor neboli kouč.
Zároveň je potřeba přesvědčit své ego, že selhání je do života přínosné. Prozkoumejte životní osudy úspěšných lidí a zjistíte, s jakými potížemi se museli ve svém životě vyrovnat. Čtěte autobiografie, sledujte dokumentární firmy, hledejte informace. Tím mozek přesvědčíte.
Uvědomte si, že chybovat a selhávat je v životě normální. Jestli si to nedokážete přiznat, možná by vám pomohl osobnostní rozvoj člověka vedený odborníkem. Díky tomu byste se srovnali s vlastními chybami a objevili svůj skrytý potenciál. Divili byste se, kolik slavných a úspěšných lidí má svého kouče.