Motivace

Publikováno 5. května, 2014

Motivace k učení – Jak se přinutit ke studiu?

Žádný student se neučí rád, a právě proto potřebuje občas nějakou motivaci, která by ho do toho učení hnala.

Kdo má za úkol motivaci k učení se?

K tomu, aby se žák věnoval studiu, potřebuje jistou motivaci k učení. Ale kdo mu jí má poskytnout? Vesměs se toho ujímají rodiče, ale špatným koncem, protože dítěti vyhrožují, že pokud bude mít špatné známky, tak mu něco zakážou a podobně. Tak se akorát dítě stresuje. Přitom stačí naznačit, jaký by měl rozlet, pokud by se učil velmi dobře, jak daleko by to mohl dotáhnout a podobně.

Další, kdo děti motivuje k učení, jsou samozřejmě učitelé. Ty dětem podají látku, tak aby je zaujala a chtěli by se o ni zajímat ještě více. Navíc je přesvědčí, že právě tato věc je velmi důležitá a bude se jim v životě velmi hodit. Avšak je pravdou, že dnešní děti nedají ani na rady rodičů a ani na rady učitelů, takže je s nimi mnohdy těžké pořízení, a proto je třeba v některých případech tvrdě zasáhnout.

Jak studenta motivovat?

Známky a možnosti, které žákovi studium přinese, si v tomto věku vůbec neuvědomuje. Proto rodiče musí vymyslet jinou motivaci k učení, a tak mu často slibují za dobré známky nějakou odměnu. Někteří rodiče slíbí svému dítěti odměnu za každou jedničku, na čemž se děti velmi rychle naučí pouze profitovat a mnohdy kvůli tomu začnou podvádět, protože nikdo není dokonalý a ani vynikající student nemůže všechny předměty zvládat na výbornou. Pak jsou takoví rodiče, kteří svým dětem slíbí odměnu, když na vysvědčení donesou vyznamenání, což už je trochu lepší, protože dítě ví, že může sem tam ulétnout a dovolit si nějakou horší známku, ale zároveň si je vědomo toho, že si musí hlídat průměry, aby mu to náhodou nesklouzlo. Samozřejmě, že ani v takovém případě by to rodiče neměli s odměnou, neměli přehánět, protože je známo, že dítě si bude dělat čím dál tím větší nároky. Ovšem je pravdou, že každý potřebuje jistou motivaci. Nejlepší je když si student sám uvědomí – proč studuje, co mu to přináší a to, že to studium do života opravdu potřebuje.

Štítky: ,
One Response to Motivace k učení – Jak se přinutit ke studiu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑