Motivace

Publikováno 1. května, 2014

Nefinanční motivace – Co jiného nás motivuje?

Co to znamená?

Nefinanční motivací, je myšlena taková motivace, jejímž cílem není žádný finanční obnos ani transakce, která je s penězi nějak spojená. V takovém případě můžeme jako cíl použit vše, kromě financí.

V čem je výhoda nefinanční motivace?

Výhoda nefinanční motivace je hlavně pro děti, které by se měly naučit, že musí něco udělat z vlastní iniciativy a neměly se spoléhat, že i za věc, která by měla být pro ně samozřejmostí, dostanou nějaké peníze. Navíc, když děti dostanou do rukou peníze téměř za nic, tak si jich neváží a mnohdy jimi plýtvají na věcech, které často ani nepoužijí. A také si motivaci v podobě financí nemohou dovolit všichni rodiče a pak může dojít k sociálním rozdílům, což děti samozřejmě, hned poznají a mnohdy se do toho, co má sociálně slabší zázemí opírají.

V čem je nevýhoda nefinanční motivace?

Když mluvíme o nefinanční motivaci ve spojení s dospělým člověkem, tak pro mnohé jde pouze nevýhodu, protože takto za svou usilovnou práci dostane odměnu, která se mu ani nemusí líbit a kterou nikdy nepoužije, kdežto kdyby místo toho dostal jistý finanční obnos, tak by jej mohl použít na něco užitnějšího. Ale je pravdou, že tento způsob motivace se v zaměstnání už vesměs nepoužívá.

V čem spočívá kouzlo nefinanční motivace?

Jde o motivaci, při níž nemusí být cílem nějaká hmotná věc. Stačí nějaký dobrý pocit z udělané práce a podobně, takže takto jednoduše můžeme motivovat sami sebe. A jsou lidé, kteří nefinanční motivaci silně zastávají, protože by zde nevznikla závist a jiné zlé vlastnosti. Však existují i takové lidé, kteří by bez finanční motivace třeba nic neudělali. Je pravdou, že za dobrý pocit se nenajíte, ale lidé by si měli uvědomit, že peníze sice člověk velmi potřebuje, ale že nejsou všechno. Na světě existují daleko důležitější věci, než jsou peníze a díky nefinanční motivaci, si tyto životní hodnoty někteří přehodnotí.

Je potřeba, aby se lidé motivovali k lepší výsledkům, ale je také důležité rozhodnout se, jak se motivovat a jaká motivace je pro nás účinnější a důležitější.

Štítky: ,
2 Responses to Nefinanční motivace – Co jiného nás motivuje?

  1. Pingback: Pozitivní myšlení | Vypracuj se.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑