Vzdělání

Publikováno 9. března, 2015

Maturitní tabla

Studenti čtvrtých ročníků a jejich rodiče dobře vědí, že se maturita blíží mílovými kroky. Někteří se bojí, jsou nervózní a jiní si užívají veškeré věci, které jsou s maturitou spojovány, jako je například stužkovaní, maturitní večírek anebo focení tabla.

Proč se vlastně fotí na tablo?

Focení tabla je proslulé již několik let, ale víte, proč se maturanti fotí? Jednak aby lidé byli v okolí seznámení s tím, kdo letos bude maturovat a jednak, protože různé deníky vyhlásí soutěž o nejlepší tabla a studenti se chtějí předvést.

Tradice vznikla už dávno před tím, protože rodinní příslušníci, zejména rodiče a babičky chtěli mít nějakou památku na své ratolesti v době, kdy skládali svou zkoušku dospělosti, jak se kdysi maturita nazývala. A jelikož si to studenti oblíbili, aby i oni sami měli vzpomínky na svá studentská léta a aby i o deset let později poznali své spolužáky.

Nejhorší je dohodnout se

Vzhledem k tomu, že deníky začaly vyhlašovat soutěže o nejlepší maturitní tabla a také k tomu, že studenti chtějí být originální, aby předvedli svůj talent a aby právě jejich fotky byly nezapomenutelné, tak se většinou fotí pod nějakým tématem či s nějakými efekty. To bývá většinou problém, maturitní třídy jsou poměrně početné a mnohdy je téměř nemožné, aby se všech třicet lidí shodlo na tom samém. Vždy musí nastat kompromis, který se někomu z nich nemusí líbit.

Možná přijde i fotograf …

Dalším důležitým bodem je vybrat toho správného fotografa. Studenti anebo jejich rodiče dají do těchto vzpomínkových fotek poměrně dost financí, tak chtějí, aby měly jistou kvalitu, aby se potom nemuseli bát pověsit si je doma na zeď. Proto je výběr fotografa důležitý, navíc je dobré mít nejen kvalitního člověka, ale takového, který sám dokáže přijít s nějakým originálním nápadem, aby mohl studentům pomoct.

Navíc fotografův um velice souvisí s jeho náčiním, takže musí umět fotit, ale musí být také na to vybavený, aby dokázal fotografii dobře osvětlit a podobně.

Ať to neprošvihneme

Další podstatnou věcí je termín. Maturitní tablo musí být vystaveno ještě před maturitou, takže studenti musí pamatovat na to, aby všechno stihli. Pravdou je, že budou mít dosti starosti s učením se a přípravou na vysoké školy, ale tablo může být takové příjemné odreagování a když s ním začnou až po maturitě, tak už ho ani nemusí vystavovat.

Kam tablo vystavit?

Maturitní tablo by mělo být ve středu dění, aby si ho všichni všimli a aby si jej mohl kdokoliv kdykoliv prohlídnout. Ve většině případů se volí výlohy obchodů, které se nacházejí na náměstí, ale samozřejmě, že až po domluvě s majitelem.

Maturita je postrach mnoha studentů. Neznamená však jen stres, ale také příjemné věci, jako je právě maturitní tablo.

Štítky: , , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑