Práce

Publikováno 22. dubna, 2015

Jaké výhody máte jako rodič v zaměstnání

Ženy jsou v zaměstnání stále diskriminované, a to hlavně kvůli tomu, že se zaměstnavatel obává, že mu žena odejde na mateřskou dovolenou, že po mateřské bude často s nemocnými dětmi dom bude žádat úpravu pracovní doby.

Při pracovním pohovoru se vás však nikdo jako ženy nesmí ptát na to, jestli máte děti, nebo dokonce jestli děti plánujete. V České republice platí zákon, že žena nesmí přijít o zaměstnání kvůli svému těhotenství a výpověď nesmí dostat ani v době, kdy je na mateřské dovolené. U těhotné ženy je povinností zaměstnavatele přeřadit ji na pozici, ve které nebude ohroženo její těhotenství. Pokud tedy pracuje někde, kde je pro ni rizikové prostředí, je povinností zaměstnavatele ženu přeřadit jinam. Jestliže není jiná možnost, žena odchází na nemocenskou.

Po mateřské dovolené na ženu čekají v zaměstnání další výhody. Je-li v plném pracovním poměru, má nárok kdykoliv své dítě nakojit bez ohledu na to, jestli je přestávka, či nikoliv. Přestávky na kojení jsou přitom zahrnuty do pracovní doby a pracovní doba nesmí být o tuto dobu prodloužena. Co se týká služebních cest, může zaměstnavatel opět narazit. Pokud pečujete o dítě do věku 8 let, nesmíte být vysílány na pracovní cestu a to mimo obvod obce, kde se pracoviště nachází. Je to možné pouze tehdy, když zaměstnanec souhlasí s pracovní cestou, nebo o ni sám požádá.

Pokud je dítě v péči jen jednoho z rodičů, pak toto omezení platí do 15 let věku dítěte. Nově také firmy musejí vyhovět rodičům, které pečují o své děti v tom, že pokud si zaměstnanec požádá o kratší pracovní úvazek, tak mu musí být vyhověno.

Přes všechny tyto výhody, není snadné najít si jako matka práci, protože zaměstnavatelé jsou si vědomi svých ústupků, které matce musí dát, a do těch se jim samozřejmě nechce. Raději zaměstnají muže, který nebude mít problém s tím, že bude muset být v práci přesčas, neodejde na mateřskou a nebude chtít pracovat na zkrácený úvazek.

Štítky: , , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑