Práce

Publikováno 1. srpna, 2015

Být podnikatelem nebo zaměstnancem

Mnoho lidí nebaví jejich zaměstnání, protože je na ně často kladen vysoký nátlak a někteří si také stěžují, že mají malé výplaty. Mnozí se proto řeknou, že je lepší začít podnikat, protože si myslí, že budou mít mnoho peněz za málo muziky. Avšak, co je lepší? Být podnikatel anebo zaměstnanec?

Není podnikatel jako podnikatel

Mnozí lidé si opravdu stěžují na poměr mezi platy a pracovními podmínkami. Avšak také se liší podnikatel od podnikatele. Protože pokud jde o velké podniky, tak pravdou je, že lidé v těchto továrnách nemívají zrovna ideální podmínky ani plat, ale pokud jde o malé podnikatele, tak jde o něco úplně jiného.

Pokud se sami rozhodnete podnikat, tak je jen velmi malý předpoklad, že budete vlastnit velkou fabriku, ba naopak.

Jaké jsou útrapy malého podnikatele?

Pravdou je, že na jednu stranu se vám může zdát podnikání jako procházka parkem, ale ve skutečnosti je to daleko obtížnější. Jen málo lidí si dokáže představit, co všechno podnikání obnáší. V době byrokracie, musíte mít papír na všechno, ať něco koupíte, či něco prodáte, tak vždy budete muset mít k tomu fakturu. Navíc existují různé předpisy, které musíte dodržovat, a jedním z nich jsou také daně, které musíte odvádět státu.

Potom, abyste se stal podnikatelem, tak musíte mít nápad s čím podnikat. A záleží na tom, pro co se rozhodnete. Například pokud budete chtít podnikat v dopravě, tak budete muset dělat kromě řidičských průkazů, také psychické testy, profesní průkazy a pokud budete označen jako jednatel či majitel dané firmy, tak budete muset mít také různé licence či atestace.

Na jednu stranu jste pán svého času, ale na druhou je to hrozně pomíjivé, protože musíte neustále být na telefonu a někam zajet, když se něco nevydaří a spousta jiných věcí.

Hurá do práce

Na rozdíl od podnikatele má zaměstnanec daleko méně starostí. Ačkoliv sám zaměstnanec si to nepřipouští, přijde domů, sedne si a nemusí řešit to, co bude zítra v práci dělat, protože to mu ráno řekne mistr nebo vedoucí. Také má přesně dané směny, takže když má směnu v pátek na devět, tak mu nikdo nebude volat, že ho ještě budou potřebovat před sedmou a podobně.

Zaměstnanec také nemusí řešit žádné papíry, snad jen kromě nemocenského listu, ale jinak téměř netuší, co jsou to daně a kolik procent na jaké zboží činí, takže nestráví hodiny u počítače, aby vytvářili faktury, tedy jen v případě, že nepracujete jako sekretářka či podobně.

Ať už pracujete v jakékoliv pozici, nikdy nedostanete nic zadarmo, ale pokud přemýšlíte změnit svou pozici a například začít podnikat, tak si předem promyslete, co vše to obnáší, aby vás to později nepoložilo na kolena.

Štítky: , , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑