Úspěch

Publikováno 12. července, 2017

Praktické rady pro úspěšný start podnikání

Občas se setkáme s úspěšným podnikatelem, který prostě jen dostal skvělý nápad, vrhl se do jeho realizace a na trhu se bez větších problémů uchytil. Byznys mu stále roste, má vysoké výdělky a je pro své okolí vzorem. Jenže věřte, že takové štěstí nepotká každého. Mnohem častěji při nepromyšleném rozjezdu následuje po velké euforii také rychlý konec. Klasickým případem jsou nadšené maminky, které si zakládají kavárny či restaurace bez jakýchkoliv zkušeností v oboru, jenže jejich podnik je ztrátový a po několika měsících zase od svého podnikání upouštějí, nezřídka s finančními potížemi. A jejich ztráta času a energie je nevyčíslitelná. Jak tedy zvládnout start?

  • Prozkoumejte terén

Ačkoliv je to naprosto logické, mnoho lidí si dostatečně neprověří trh a nepodívá se na svou konkurenci. Například pokud chcete otvírat zdravou výživu, jste si jistí, že ve vedlejší ulici nefunguje jiná, mezi lidmi velmi oblíbená?  Jestliže plánujete dovážet nějaký zahraniční produkt, ověřil jste si, že už vás někdo jiný nepředběhl? Máte udělanou analýzu, zda je o typ vašich služeb či produktů zájem? A víte, jakou cenu jsou lidé ochotni zaplatit a jestli tato částka pro vás bude výdělečná i po zaplacení všech nákladů?

  • Kalkulujte

S tím souvisí i další bod. Je potřeba znát všechny náklady, propočítat si, po jaké době asi začnete vydělávat a hlavně vědět, co vše se vám musí promítnout do cen. Velmi záleží na konkrétním druhu vašich plánů. Možná budete potřebovat prostory, vybavení, produkty na sklad a placenou reklamu. Nebo třeba technické vybavení, jako je počítač a tiskárna. Či specifické programy, například na účetnictví, správu eshopu, EET atd. Těch variant je opravdu obrovské množství.

  • Oběhejte úřady

Zjistěte si, co vše k vašemu rozjezdu potřebujete a opět i kolik vás to bude stát. Na některé činnosti nemusíte mít ani živnostenské oprávnění jiné naopak vyžadují udělení nejrůznějších oprávnění a splnění norem.

Jednodušší startovní pozici mají určitě studenti, maminky na rodičovské či zaměstnanci. Zkrátka všichni, kteří mají alespoň na začátku své podnikání pouze jako vedlejší činnost, přičemž zdravotní a sociální odvody za ně řeší zaměstnavatel či stát. Vyhnou se tak alespoň po několik měsíců či let nákladům spojených s hrazením pojistného. Navíc mají stále i jiný zdroj příjmů a nejsou závislí pouze na tom, co si sami vydělají svým vlastním projektem. Nevadí tedy, pokud je jejich uchycení na trhu pomalejší než očekávali.

  • Zřiďte si účet

Oddělte si soukromé finance od firemních. I když vám tuto povinnost neukládá zákon, získáte tak větší přehled a oceníte tento krok i v případě kontroly finančního úřadu. Nepotřebujete nutně podnikatelský účet, postačí i dva běžné, v závislosti na tom, co vše budete využívat. Pokud plánujete využít podnikatelský úvěr, pravděpodobně bude podmínkou i tento speciální typ účtu.

  • Rozhodněte se pro financování

Jak již bylo řečeno, podnikání je velmi široký pojem a může zahrnovat nekonečnou škálu činností v nejrůznějším rozsahu. Na jedné straně jsou lidé, kteří pro rozjezd potřebují 5 000 Kč, například na nákup počítačového programu, a na druhé straně jsou takoví, kteří rozjíždějí restauraci či výrobu a potřebují statisíce či dokonce miliony. Každý má také k dispozici úplně jinou vstupní částku, kterou může sám vložit.

Pokud vám chybí jen nižší částky v řádech tisíců či desetitisíců jsou pro vás dobrou volbou nebankovní půjčky. Vyřídíte je rychle online z pohodlí domova, na internetu navíc snadno vyhledáte nejlepší nabídku. Oceníte, že je to rychlá půjčka bez zbytečného papírování a často bez dokládání příjmů. Jestliže však potřebujete statisícové obnosy, vyplatí se konzultace s finančním poradcem specializovaným na podnikatelský segment.

Ve všech případech je však rozumné nejprve si promyslet všechny předchozí body, tedy jestli máte unikátní a dobře promyšlený plán, který má ambice stát se výdělečným. A také zda máte podchycená všechna povolení od úřadů. V opačném případě byste úvěru mohli brzy litovat. Pokud však víte, co děláte, může pro vás být prvotní půjčka cestou k vysokým výdělkům.

Štítky: ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑