Práce

Publikováno 23. května, 2015

14 nejlepších rostlin do kanceláří – 2. část

Kapradiny

Možná se vám to nebude zdát, ale i kapradiny mají neuvěřitelné účinky na vzduch v kanceláři. Například ledviník ztepilý odstraňuje kancelářskou imisi, hlavně formaldehyd. Dokáže zároveň i zvlhčit suchý vzduch a tím předcházet bolesti hlavy a podrážděnosti očí. Tato kapradina nemá květy. Přesto je potřeba věnovat pozornost především listům – je velmi důležitá pravidelná zálivka a rosení, aby kapradina zůstala stále svěží. Pokud bude květeně voda chybět, poznáte to podle hnědnoucích listů, které brzy opadají. Kapradinám prospívá hlavně vysoká vlhkost vzduchu, teplota kolem 18 °C. Skvěle jim také prospívá světlé místo, kam na ně nesvítí slunce přímo.

Mezi další kapradiny, které se dobře hodí do kanceláře, patří hlavně Dicksonia, Blechnum gibbum nebo Cyathea. Dicksonia patří mezi méně náročné kapradiny, protože potřebuje zalít akorát dvakrát do týdne.

Lopatkovec

Lopatkovec je velmi elegantní květena, která pochází z Venezuely a Kolumbie, a její kouzlo spočívá hlavně v bílých květech a velkých lesklých listech. Květy vydrží velmi dlouho, takže zpříjemní každý únavný den v kanceláři. Lopatkovec funguje hlavně jako osvěžovač vzduchu, dokáže ale i pohltit nebezpečné chemické látky jako je třeba aceton, alkohol, trichloretylen a formaldehyd či benzen. Má rád světlé místnosti, stín mu nevyhovuje. Naopak mu prospívá pokojová teplota.

Anthurium

Anturie je velmi exotická rostlina a dodá kanceláři luxusnější vzhled. V obchodech seženete hlavně anturie s červenými toulci, ale můžete vybírat i z méně obvyklých jako je třeba růžová, bílá nebo dokonce z dvoubarevných variant. Anturie jsou ale docela náročné na zálivku, hlavně v létě. V zimě postačí, aby substrát nebyl nikdy vyschlý. Anturiím prospívá světlé místo a pokojová teplota.

Phalaenopsis

Phalaenopsis je velmi elegantní orchidej, která je snadná na pěstování. Květy většinou bývají bílé nebo růžové, ale dají se sehnat i různé hybridy s kropením a barevnými skvrnami. Orchidej má stříbrné kořeny, které potřebují dostatek světla. Je potřeba pravidelně rosit listy a substrát by neměl být nikdy vyschlý. Pokud se o ni budete ukázkově starat, dokáže vám kvést až třikrát do roka.

Kalanchoe

Kalanchoe blossfeldiana je jedna z nejbohatších rostlin, co se týče pestrosti květů. Je velmi přizpůsobivá a dokáže zvlhčit nepříjemný suchý vzduch. Můžete ji postavit i na přímé sluneční světlo. Ani na zálivku není náročná, v létě stačí párkrát zalít, v zimě stačí udržovat skoro v suchu.

Bromélie

Mezi nejoblíbenější bromélie patří Tillandsia, Guzmania a Vriesea. Pokud je zasadíte do barevných květináčů, kancelář krásně ozdobí a zpříjemní. Daří se jim v místnostech s vlhčím vzduchem, teplotou nad dvacet stupňů Celsia a dostatkem světla. Tillandsie mají růžici jemných listů a výrazné květenství, kterým dokáží okouzlit. Guzmánie mají zase široké listové růžice s barevnými listeny. Vríseje jsou zase známé pro svůj štíhlý plochý květ a pruhované listy.

Zamioculcas

Zamioculcas patří mezi módní rostliny, takže se skvěle hodí do všech moderních kanceláří. Má dužnatý stonek a tmavě zelené listy. Rostlina potřebuje dostatek prostoru, takže se hodí hlavně do vstupních hal. Často ho najdeme v obchodních centrech. Této rostlina se daří opravdu kdekoliv a je velmi nenáročný na péči a zálivku, potřebuje totiž spíše sucho než vláhu. Takže pozor, nepřelévat!

Tlustice

Tlustice pochází z jižní Ameriky a jižní Afriky. Jako hrnková rostlina roste velmi pomalu a do menších výšek, v přírodě dosahuje až několik metrů jako strom. Má dužnaté ztloustlé listy, snese přímé slunce a zlepší vzduch. Stačí jí občas zalít a rostlina nevyžaduje více péče.

Banánovník

Banánovník je skvělý do čistě mužských kolektivů a zároveň dokáže pohladit na oku. Potřebuje ale dostatek vláhy. Pokud mu vláha nechybí, dokáže si poradit i se sušším vzduchem. Skvěle provláční vzduch a je velmi exotickou a moderní dekorací.

Pachira

Pokud vás hodně trápí podrážděné a unavené oči, Pachira aquatica je tou pravou volbou! Pochází z jižní Ameriky z mokřadů. Z toho vyplývá, že potřebuje velmi bohatou zálivku, ale službu odvede výtečnou. Nejlépe jí vyhovuje světlé místo bez přímého slunce.

Štítky: , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑