Práce

Publikováno 20. května, 2015

14 nejlepších rostlin do kanceláří

Pokud i vy patříte mezi lidi, kteří většinu svého času tráví v kanceláři, neměli byste zapomínat na zeleň ve vašem okolí. Rostliny totiž dokáží opravdu mnoho – pročistí vzduch a zároveň zvyšují jeho vlhkost, tlumí hluk, mají relaxační a estetické účinky, dokonce absorbují škodlivé látky, které mohou způsobovat bolesti hlavy či podráždění očí. Existují ale i rostliny, které toto dokáží v opravdu velké míře. Jaké jsou ty nejlepší a zároveň nejsou nijak náročné na pěstování?

Výběr rostliny

Pokud se už rozhodnete si nějakou rostlinu do kanceláře pořídit, nemusíte se řídit jenom podle jejích vlastností a klidně si můžete vybrat svého oblíbence. Ten sice nebude mít tak skvělé vlastnosti pro kancelářský vzduch, ale v různém množství tyto vlastnosti má každá rostlina. Oblíbené rostliny navíc ale dokáží zbavit i stresu, dokáží uklidnit a dodat potřebnou energii. Například mezi nejprodávanější hrnkové rostliny patří Anthurium, Kalanchoe nebo Rhalaenopsis. Zelená rostlina dokáže skvěle oživit každý interiér.

I v mužském kolektivu

Na květiny by se nemělo zapomínat, ani pokud pracujete v mužském kolektivu. Muži se o květiny většinou ale nestarají, tak je lepší vybírat ty, které nejsou tolik náročné na péči a zálivku. Mezi takové patří hlavně tlustice, Zamioculcas, Pachira nebo banánovník Musa.

Palmy

Palmy se hodí hlavně do vstupních hal nebo prostornějších kanceláří, protože přece jenom zaberou více místa. Palmy dokáží pohladit po duši a zároveň den v kanceláři zpříjemnit, protože připomínají letní dovolenou v tropech. Mezi palmy s nejlepšími vlastnosti patří hlavně Chamaedora seifrizzi, Chrysalidocarpus lutescens nebo Phoenix roebelenii.

Chamaedorea seifrizii dodá vzduchu potřebnou vlhkost, takže se hodí hlavně do místností, které jsou ve velkém vytápěny topením, které velmi vysušuje vzduch. To poté může způsobovat bolesti hlavy či podráždění očí. Mimo to, také odstraňuje ze vzduchu hlavně benzen, formaldehyd nebo trichloretylen. Chamaedorea seifrizii je velmi elegantní palma s tmavě zelenými listy.

Chrysalidocarpus lutesces pohlcuje ze vzduchu chemické toxiny a zároveň je velmi elegantní ozdobou každého interiéru. Palma má žlutý kmen s bambusovým vzhledem a původem pochází z Madagaskaru. Nevyžaduje žádnou extra péči, je velmi nenáročná i na prostředí a zvyšuje vlhkost vzduchu.

Phoenix roebelenii neboli datlovník zakrslý je jedna z nejlepších palem k zachycení pokojových imisí či nebezpečného xylenu. Dorůstá cca dvou metrů a jeho listy jsou skoro dva metry dlouhé a složené z velmi úzkých zpeřených lístků. Tato rostlina potřebuje dostatek světla, vody, vyšší teplotu a v létě přehnojovat.

Palmy by měly stát na světlém místě, kde mají dostatek slunce.

Dracéna

Dracéna patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny, a to hlavně pro její exotický vzhled a nenáročnost pro pěstování. Hodí se do téměř každého interiéru, hlavně ale do velkých budov či škol. Při zálivce byste ale měla dávat pozor, aby květináč nikdy nestál ve vodě a zároveň aby květena nikdy nevyschla. V létě je potřeba dracénu přihnojit.

Břečťan

Břečťan popínavý patří mezi méně typické pokojové rostliny. Dá se sehnat v mnoho variantách, od těch menších až po větších, některé odrůdy se od sebe liší dokonce i tvarem či barvou listů. Břečťan skvěle roste ve stínu a chladu, akorát ty, které mají pestřejší listy, mají radši světlo a teplo. Rostlina je velmi nenáročná.

Fíkusy

Fíkusy jsou dobré především k pročištění vzduchu, zároveň jsou odolné proti všemožným škůdcům. Fíkusů existuje mnoho druhů, takže si stačí vybrat podle svých vlastních preferencí – od drobných až po mohutné listy, od převislých, popínavých až po stromkovité fíkusy. Na celém světě existuje kolem dvou tisíc druhů, takže je opravdu z čeho vybírat.

Mezi ty méně náročné patří především Ficus lyrata, který má listy houslovitého charakteru, velmi dobře se přizpůsobí prostředí – snáší dobře polostín i světlo. Tento fíkus je vhodný i do menších kanceláří a vyžaduje akorát občas zalít.

Dalších vhodným fíkusem do kanceláře je například Ficus elastica, který je schopen odstranit ze vzduchu formaldehyd. Patří mezi nejlepší odstraňovače této chemické látky. Zároveň je to i velmi dekorativní květena, takže rozsvítí každou zašedlou kancelář.

Fíkus, kterému prospívá pokojová teplota a vyžaduje akorát pravidelnou zálivku, se jmenuje Ficus binnendijkii ‚Alii‘. Dejte ale pozor, květináč by nikdy neměl stát ve vodě. V létě tento fíkus potřebuje zalít dvakrát za týden, kdežto v zimě pouze jednou.

Štítky: , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑