Peníze

Publikováno 12. srpna, 2022

Jak získat podnikatelský úvěr?

Podnikatelský úvěr se může hodit jak začínající podnikatelům, tak i těm, kteří už nějakou dobu svou činnost provozují. Zjistěte, jak takový úvěr získat a co k tomu budete potřebovat. 

Existuje několik druhů podnikatelských úvěrů. Některé jsou určené pro vykrytí provozních nákladů, jiné slouží jako kontokorent a existují i investiční podnikatelské úvěry nebo hypotéky pro podnikatele, díky kterým můžete financovat hmotný i nehmotný majetek. Jako u osobního úvěru, i ten podnikatelský má specifická pravidla a podmínky, za kterých je možné ho získat.

Podnikatelský úvěr pro ty, kteří podnikají delší dobu 

Jestliže už nějakou dobu podnikáte, bude pro vás žádost o podnikatelský úvěr jednodušší. Kromě samotné žádosti o úvěr, kterou obvykle vyplníte spolu s bankovním poradcem,  po vás bude banka vyžadovat následující dokumenty. Typ a rozsah požadovaných dokumentů se může lišit, podle toho, jestli žádáte u své banky, nebo v bance, kde účty nemáte.

Typy dokumentů, které obvykle banky požadují:

  • přiznání k dani z příjmů za poslední ukončené účetní období,
  • doklad o úhradě daně z příjmu,
  • účetní závěrku – rozvahu (bilanci), výkaz zisků a ztrát, přílohu k účetní uzávěrce, zprávu auditora za poslední dvě ukončená účetní období,
  • aktuální výkazy – účetní výkazy ke konci ukončeného čtvrtletí (rozvaha a výkaz zisku a ztrát),
  • tři měsíční výpisy z běžného účtu vedeného u vaší hlavní banky.

V některých případech si banka může dále vyžádat potvrzení o bezdlužnosti, tedy potvrzení o zaplacení zdravotního a sociálního pojištění. Dále může vyžadovat zprávu z auditu, pokud mu vaše firma podléhá.

Jak získat úvěr jako začínající podnikatel

U začínajících podnikatelů je to trochu jinak, protože nemají podnikatelskou historii a nemusí mít ani podané první daňové přiznání – podnikáte necelý rok, což ale nevadí, protože banky jsou na to připravené a poskytují úvěry i začínajícím podnikatelům už v prvním roce podnikání. Půjčky pro začínající podnikatele bývají často zaručeny z Evropských fondů v rámci podpory začínajících podnikatelů (jak firem, tak živnostníků).

Banka od vás bude obvykle potřebovat doložit:

  • dotazník s informacemi o vaší firmě,
  • váš doklad totožnosti,
  • podnikatelský plán a finanční rozvahu,
  • bezdlužnost.

Například Komerční banka nabízí začínajícím podnikatelům možnost získat úvěr až do výše 1 000 000 Kč už v prvním roce podnikání. Získat můžete i kreditní kartu nebo kontokorent pro podnikatele. Ideální je domluvit si schůzku na pobočce. S bankovním poradcem najdete společně optimální řešení přímo pro vás.

 

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑