Úspěch

Publikováno 21. července, 2014

Typologie osobnosti

„Když poznáte sebe nebo druhé podle předurčených životních energií, pochopíte chování, silné a slabé stránky osobnosti.“, je začátek z velmi dlouhého citátu Olgy Buškové, jedné z mnoha osob, které se typologií člověka zabývají.

Co je to typologie osobnosti?

Ve zkratce se používá jako MBTI, což je zkratka z anglického jazyka a v překladu jde o jakýsi test pro identifikaci vaší osobnosti. Podle toho, jak vám test vyjde, lze jednoduše určit typ vaší osobnosti. To vám napomáhá jak v životě, při výběru povolání, tak i při manželství, výchově a při vlastním rozvoji a podobně.

Jsou lidé, kteří tento test dokážou udělat třeba jen za pomoci data narození, ale každý má na to své osvědčené metody. Záleží jen na vás, kterým více důvěřujete. V podstatě si nemusíte nechávat zjišťovat pouze typ vaší osobnosti, ale díky typologii můžete poznat i osobnost vašeho dítěte, což vám může pomoct pochopit jej a také lépe ho vychovávat a podobně.

Jak se typologie osobnosti posuzuje?

Samozřejmě, že i zde hraje velkou roli temperament, do kterého vás nejprve zařadí. Pak by se měly brát ohledy na všechny vnější i vnitřní faktory, které mohou vás a vaši osobnost jakkoliv ovlivnit. Mezi první lidé, kteří se zabývali typologií osobnosti, patřil Hippokrates:

Hippokratova typologie – tento řecký lékař rozdělil osobnost do čtyř druhů temperamentu, který se odvíjí od vlastností, názorů, postojů a emocí, které daná osoba projevuje. (flegmatik, sangvinik, melancholik, cholerik – všechny tyto typy temperamentu jsou si vzájemným opakem a vždy je jeden z druhů, ke kterému se člověk bude přiklánět více)

Eyseneck – se zaměřil na typologii člověka z trochu jiného směru a to z toho, jaký mají předpoklad k nervovým poruchám. Podle toho lidi dělil na nervově stabilní nebo labilní.

Dnes se používají snad všechny možné metody, ale kromě toho se typologie osobnosti posuzuje podle čtyř párových vlastností:

  1. extroverze – introverze → kde se bere ohled na to, jak přistupujete k životu a to, odkud svou energii čerpáte
  2. smysly – intuice → jde o to, jak vnímáte a jak získáváte všechny informace, která se k vaší psychice dostanou
  3. myšlení – cítění → zde se posuzuje to, jak se rozhodujete a jakým způsobem se dokážete poprat se zpracováváním myšlenek
  4. usuzování – vnímání → a to jsou párové vlastnosti, která poukazují na naše chování.

Zkuste si i vy nechat zjistit typologii vaší osobnosti a třeba pak bude pro vás mnoho věcí jednodušších.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑