Vzdělání

Publikováno 28. dubna, 2014

Ruský jazyk – ruština se vrací do popředí zájmu

Jazyk, který byl v jednu dobu povinný, jako je dnes angličtina. A pak byl zase na chvíli odstrčen do pozadí, ale dnes se opět vrací do školních lavic.

Proč právě ruský jazyk?

Teď se nabízí otázka, zda má tento jazyk nějaké využití či ne. Rusko je obrovská země, kromě toho je zde i spousta dalších zemí, které také mluví ruským jazykem, avšak jsou to země vzdálené. Přesto jde o jazyk, který má větší perspektivu, než třeba španělština či francouzština a podobně. Zvláště teď, v době, kdy se Rusko opět snaží o moc a chystá se na velké dobývání zemí. A Rusko je země, která má co nabídnout, protože může, třeba i naši Českou republiku odstavit od donášky plynu.

Je ruský jazyk pro nás těžký?

Tak jako i v jiných jazycích, tak i při ruštině nelze říci, zda jde o jednoduchý či těžký jazyk. Každý to může cítit jinak. Ale výhodou pro nás je to, že jde o slovanský jazyk, takže bychom mu měli více porozumět než třeba němčina, která je germánského původu. Protože i náš jazyk patří do větve slovanských jazyků. Avšak přesto se nám může ruský jazyk zdát těžký a to právě proto, že používá jiné písmo než my. Zatímco my máme latinku, Rusko používá azbuku a tu je třeba se naučit zpaměti.

Vyučuje se tento jazyk na školách?

Záleží na tom, o kterou školu jde. Některé školy nabízejí i ruský jazyk, ale jiné ho ve své nabídce nemají. V dnešní době není žádný jazyk, jehož vyučování by bylo zakázáno. Jen je potřeba najít schopného člověka, který tento jazyk ovládá a může jej učit.

Lze se tento jazyk učit i v pozdním věku?

Pravdou je, že lidé, kteří patří do skupiny lidí s pozdním věkem ruštinu, vesměs znají, protože byla doba, kdy byl tento jazyk povinný. Ale pokud se najdou takoví, co ho neumí anebo jej zapomněli a chtějí si ruský jazyk zopakovat, tak určitě nebude problém najít nějaký kurz či nějakou osobu, která by jim s ruštinou pomohla.

Můžeme říci, že je ruský jazyk známý?

Česká republika není jedinou zemí, která zná ruský jazyk. Nejen u nás, ale i v jiných zemích to byl jazyk povinný. Ale jsou některé země, které tento jazyk neradi slyší, jako je například Finsko, které s Ruskem velmi dlouho a poměrně tvrdě bojovalo.

Ruština je jazykem minulosti, ale může se stát i jazykem budoucnosti.

Štítky: , , , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑