Úspěch

Publikováno 21. Říjen, 2016

0

Příprava (sebe)prezentace

Slovo prezentace znamená představovat. Představováno může být cokoliv – s první prezentací se setkávají děti na základní škole při představování látky spolužákům, ve vyšším věku prezentujeme například firmu, ve které pracujeme, formou prezentace mohou být také uváděny nové výrobky na trh. Prezentace neznamená jen naučit se to, co má být sděleno publiku, ale také představení sebe samého.

Umění mluvit

Nejeden z vás by zvedal ruku, kdyby se měl přihlásit ten, kdo má obavu z vyjadřování se před publikem. Schopnost mluvit před publikem a být uvolněný, užívat si to, je velký dar a málokdo ho má, je to ale vlastnost naučitelná. Čím častěji budete přinuceni prezentovat před publikem, tím více si ji budete osvojovat, po roce se vám nebude chtít věřit, že před rokem byste před publikum vůbec nenastoupili.

Jak správně prezentovat

Jak už bylo zmíněno, nestačí jen přeříkat naučenou A4, je velmi důležité být schopen s publikem komunikovat a zaujmout ho. Na pedagogických školách je studentům neustále vtloukáno do hlavy, že musí třídu neustále mapovat a rozpoznávat, kdy se publikum přestává bavit vaším projevem. Jakmile započnete vaši řeč, zapomeňte na větu typu „Byl jsem zde poslán jako zástup za mého vedoucího.“ nebo „Mnozí z Vás znají danou problematiku mnohem více než já.“ Takové sdělení nikoho nezajímá a nejste-li schopen prodat své vědomosti na vysoké úrovni, raději se prezentace zřekněte a nezesměšňujte se. Mluvte dostatečně hlasitě, což také dodává na sebevědomí.

Velikost písma prezentace přizpůsobujte velikosti sálu, ve kterém přednášíte a přizpůsobujte ho nejhůře vidícímu v poslední řadě. Problematiku si dobře nastudujte a nepřeříkávejte látku z paměti. Načtěte si látku tak, abyste byli schopni mluvit sparta, reagovat na otázky vašich posluchačů a dívejte se jim do očí, mluvte k nim, ne k obrazu pověšenému na zdi.

Pohodlně se oblečte, musíte se líbit sami sobě a musíte se cítit příjemně. Řeč uzpůsobujte publiku, přednášíte-li teenagerům, nezaujmete je, pokud vám nebudou rozumět, naopak jestliže mluvíte k odborné veřejnosti, měli byste znát jejich jazyk. Máte-li mnoho co říct, naplánujte přestávky a sdělte publiku, jak dlouho bude prezentace trvat celkově.

Když se naučíte mluvit před publikem, pochopíte, jak skvělým prostředkem je řeč, která umí zaujmout.

Trénování

Dokud si ještě nebudete jisti v kramflecích, nahrajte si svůj projev na telefon či diktafon a poslechněte se. Uslyšíte, jak na vás projev působí, a budete vědět, v čem se máte zlepšovat. Jinou variantou je poprosit někoho známého, třeba rodinného příslušníka, aby si vás poslechnul, zhodnotil, zda má váš projev hlavu a patu. Procvičování nezanedbávejte, projevem si tak budete jistější a vaše řeč bude působit mnohem více profesionálně.

Štítky: , ,
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑