Práce

Publikováno 12. ledna, 2017

Než půjdete na úřad práce, připravte se

Chystáte se na úřad práce a nechcete nic ponechat náhodě? Pak si vezměte vše, co sebou na úřad potřebujete mít a co si tedy na úřad práce vzít? Pokud jdete na úřad práce poprvé a jdete se zaregistrovat, pak si rozhodně vezměte občanský průkaz, kterým se prokážete. Při dalších návštěvách potom vezměte občanský průkaz spolu s kartičkou z úřadu práce.

Pokud nemáte občanský průkaz, protože jste jej ztratili, nebo vám byl odcizen, vezměte si jiný doklad totožnosti a to například cestovní pas. Jdete-li na úřad práce poprvé, protože jste právě dokončili své vzdělání, tak si sebou vezměte výuční list, maturitní vysvědčení a podobně, pokud jdete na úřad práce proto, že jste přišli o své zaměstnání, měli byste mít doklad o ukončení pracovního poměru, což je tedy výpověď.

Dále potom doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti. Pokud se jdete registrovat na úřad práce po mateřské dovolené, je třeba mít u sebe i doklad o ukončení mateřské dovolené, nebo při péči o osobu blízkou a podobně. Poté můžete být ihned zařazeni evidence uchazečů o zaměstnání.

Máte-li u sebe zápočtový list, tak i ten je nutné odevzdat, můžete jej však přinést i dodatečně. Máte-li děti je důležité přinést jejich rodný list. Nutné je také doložit potvrzení o výši průměrného měsíčního výdělku, nebo pak evidenční důchodové pojištění.

Pokud nemáte potřebné doklady od bývalého zaměstnavatele, můžete zmocnit úřad práce k tomu, aby si doklady vyžádal on sám. Veškeré informace najdete na www.mpsv.cz, kde jsou i kontakty na konkrétní úřady práce a kde si také můžete hledat nové zaměstnání.

Úřad práce za vás platí zdravotní pojištění a v prvním půl roce od něj dostanete podporu v nezaměstnanosti, kterou lze dorovnat, pokud navštívíte sociální úřad. Na úřadě práce se zeptejte, jaké jsou vaše možnosti, pokud chcete kromě podpory žádat i příspěvky na bydlení a podobně.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑