Práce

Publikováno 1. Červenec, 2022

0

Moderní a pohodlná kancelář

 

Při navrhování kanceláře jde o to, abyste vytvořili prostor, ve kterém se budete s kolegy cítit příjemně. Podpoří se tak kreativita a produktivita celého týmu. Je dokázáno, že design má na chování v práci svůj vliv. Zamyslete se tedy nad vaším současným pracovním prostorem. Připadáte si tam “jako doma” nebo spíš jako host? Když se ve své kanceláři necítíte pohodlně, nedokážete se ani dobře soustředit na výkon. Jak tedy navrhnout ten nejlepší kancelářský design?

Proč je design kanceláře tak důležitý

Existuje spousta faktorů interiérového designu, které přispívají k pozitivnímu pracovnímu prostoru a podporují produktivitu: osvětlení, barvy, rostliny, umění, jídlo, správné kancelářské židle apod. V konečném důsledku je design součástí péče o lidi. Díky správnému designu budete pečovat o potřeby lidí a pomůžete svému týmu prosperovat.

Design naplánujte

Než začnete navrhovat jakýkoliv prostor, promyslete si, čeho chcete dosáhnout. Jakým výzvám váš tým čelí? Jak může prostor sloužit jejich potřebám a jak se bude s týmem měnit? Všímejte si, jak lidé využívají současný prostor, a přemýšlejte o tom, jak jejich práci ovlivní nový prostor a design. Diskutujte o budoucích plánech společně s ostatními, probírejte možnosti a ptejte se, co by se líbilo ostatním. Pokud v práci ještě nemáte prostor pro odpočinek a neformální setkávání, je na čase ho zařídit. Neměli byste pak zapomenout koupit sedací vaky nebo konferenční stolky, u kterých si budete moci s kolegy povídat nejen o práci. Pozitivně tím tak přispějete k prohloubení vašich vztahů.

Nábytek

Vytvořte příznivé pracoviště, kde se budete snadno pohybovat. Vyhněte se proto velkým psacím stolům a pořiďte raději menší stolky, díky kterým bude v místnosti více místa a vy tak budete moci vytvořit více pracovních míst k sezení. Prostor můžete oddělit kancelářskými skříněmi, které poslouží jako zeď a zároveň jako úložný prostor. Při výběru židlí vždy myslete na to, že musí být ergonomické. Několikahodinové sezení si ergonomickou židli vyžaduje. Špatná židle může způsobit nejen fyzické problémy, především v oblasti zad, ale také problémy psychické.

Osvětlení

Osvětlení je jeden z nejdůležitějších faktorů při vytváření optimálního designu kanceláře. Světlo ovlivňuje produktivitu, duševní zdraví, ale také bezpečnost na pracovišti. Znalost správného druhu osvětlení může mít zásadní vliv. Přirozené světlo je nedílnou součástí cirkadiánního rytmu vašeho těla, zlepšuje náladu a zvyšuje hladinu vitaminu D. Teplé světlo (například lampy) může být uklidňující a příjemnější, zatímco chladnější světlo může snižovat únavu a podporovat spolupráci. Zesílit účinky osvětlení můžete pomocí zrcadel, závěsů a světlých/tmavých stěn.

Barvy

Barvy, které kolem sebe vnímáme, mohou měnit naše nálady a vyvolávat různé reakce našeho těla. Jemné, tlumené barvy mají jiný účinek než tvrdé, energické barvy. Přírodní barvy, jako je zelená a modrá, mohou zlepšit efektivitu a soustředění, zatímco teplejší barvy podnítí inovativní myšlení. Ať už zvolíte jakoukoliv barvu, držte se pouze té jedné. Stejně tak vyberte jednu barvu dekoru dřeva. Jednoduchý styl se vám také vyplatí do budoucna, až budete chtít například obměnit některé kusy nábytku za nové.

Rostliny

V neposlední řadě nezapomeňte na zeleň. Přidat rostliny do kanceláře je dobrý způsob, jak zlepšit prostor. Rostliny čistí vzduch, snižují stres a dokonce pomáhají snižovat hluk. Existuje spousta kancelářských rostlin, které jsou nenáročné na údržbu a pokud jste se nikdy o rostliny nestarali, rychle se to tak naučíte.

 

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑