Vzdělání

Publikováno 9. října, 2016

Máte potíž s učením jazyků? Zde jsou tři kroky, jak na to.

V dnešní době je téměř v každém zaměstnání vyžadována znalost cizího jazyka. Zaměstnancům jsou nabízeny kurzy cizích jazyků jako benefity, svět zkrátka integruje a schopnost dorozumět se se zákazníky z jiných zemí stala se být nezbytnou. Děti při nástupu do první třídy nezačínají studovat jen jejich rodný jazyk, ale také jazyk cizí, nejčastěji anglický. I tento posun vpřed dokazuje, jak se znalost cizího jazyka dostala za poslední desetiletí rutinou, přesto jsou lidé mladí i starší, kteří neovládají ani jeden cizí jazyk, popřípadě znají jen základní fráze. V následujících větách vám doporučíme několik kroků, jak se cizí jazyk naučit, případně jak se v něm zdokonalit.

Krok první

Chcete-li se začít zdokonalovat v cizím jazyce, kupte si slovník. Naleznete v něm přehled gramatiky a časů, které se používají. Konkrétně časy jsou v angličtině více náročné a české školství jejich vysvětlováním stráví spoustu času. Nemusíte se jich tolik bát, zezačátku pracujte na časech, které se využívají nejčastěji, tj. minulý, přítomný prostý a budoucí.

Slovník nezabírá mnoho místa ani není těžký, můžete ho tak nosit s sebou v kabelce a ve volných chvílích se učit slovíčka. Trvá vaše cesta do práce či do školy 30 minut trolejbusem? To je hodina denně, kdy můžete studovat a efektivně využívat váš čas. Při ranní cestě se tak můžete naučit několik nových slovíček, při cestě domů si je můžete opakovat a přidávat nové. Slovní zásoba je totiž pro dorozumívání se to nejdůležitější.

Krok druhý

Podle toho, jakou úroveň cizího jazyka ovládáte, si kupte knihu psanou v řeči, ve které se chcete zdokonalit. Jste-li začátečníci, sáhněte klidně po knížce pro děti. Knihy samozřejmě nemusíte pouze kupovat, v každé knihovně je oddělení cizojazyčné literatury. Cítíte-li se jako pokročilejší, sežeňte si dvoujazyčnou knihu, která často bývá doplněna mluveným slovem. Jedna strana knihy je přeložena do cizího jazyka, druhá, protilehlá strana je psána v češtině. Tyto knihy jsou výborné, jestliže něčemu v angličtině nerozumíte, velmi snadno najdete překlad na druhé straně. Jednotlivé kapitoly si můžete pouštět a naslouchat výslovnosti. Na konci každé kapitoly bývají většinou různá cvičení na porozumění textu. Na konci knihy pak naleznete řešení. No a pro pokročilé je doporučována složitější literatura, zvolit můžete například The Girl On The Train nebo Jane Eyre. Obě knihy nejsou pro pokročilé příliš složité.

Krok třetí

Máte-li dobrou slovní zásobu, ovládáte psané slovo, nezbývá, než porozumět mluvenému slovu. Začněte na vašem oblíbeném seriálu, mnoho z nás vidělo oblíbený seriál nesčetněkrát a ví, co kdo v daný moment říká. To velmi pomůže při poslouchání slova v angličtině. Následně můžete začít sledovat filmy doplněné českými, mnohem lépe anglickými titulky. Jakmile se dostane to do fáze, kdy titulky nebudou potřeba, sledujte filmy bez titulek.

Jak říká známé české přísloví – Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Cizí jazyk je velmi důležitý, nevyužijeme-li ho v současné práci, je velmi pravděpodobné, že se časem dostaneme někam, kde za něj budeme vděčni. I kdyby se mělo jednat jen o dovolenou v zahraničí.

I když cizí jazyk ovládáte dobře, občas sáhněte po cizojazyčné knížce, filmu v originále nebo si občas připomínejte slovíčka. Jakmile byste jazyk přestali aktivně nebo pasivně využívat, vaše schopnost zakrňuje, mozek zapomíná a to by byla velká škoda.

Štítky: , , , , , ,




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑