Úspěch

Publikováno 7. července, 2016

Jak napsat dobrý životopis

Životopis neboli CV (Curriculum Vitae) je našim klíčem k úspěchu. Správně napsaný životopis prodá vaše schopnosti budoucímu zaměstnavateli. Kvalitně napsaný a dobře strukturovaný životopis vystihne váš talent a zkušenosti v pár bodech, díky čemuž se zvýší vaše šance na úspěch.

V úvodu životopisu se představte

Úvod strukturovaného životopisu tvoří tzv. „hlavička“, ve které se zaměstnavateli představíte. Uveďte zde celé své jméno, datum narození, vaše bydliště, e-mail a telefon. Více informací je zde naprosto zbytečných. Pokud bude mít zaměstnavatel zájem o více informací, rád vás na ně upozorní.

Začněte vašimi dovednostmi

Nemeškejte a dejte hned z kraje znát, co velmi dobře ovládáte a v čem máte praxi. Své zkušenosti pište zpětně, od nejaktuálnějších po ty nejstarší.

Uveďte, kde jste doposud pracovali, nebo měly brigádu, samozřejmě delší než jeden týden, takové brigády ani neuvádějte, zdržujete to od čtení důležitých informací. Uvádějte také kontakt na osobu, která může poskytnout zaměstnavateli vaše reference. Pokud je však máte sepsané již teď, přidejte do vašeho životopisu krátkou referenci s podpisem osoby, která vám ji poskytla. Životopis díky tomu získá nový rozměr.

Pokud jste ještě nikdy nepracovali, tak si zbytečně nevymýšlejte nějaké pracovní zkušenosti. Jenom si tím uděláte problém. Je lepší napsat, že ještě nemáte žádné zkušenosti. Ostuda to není, je to vaše příležitost nějakou pracovní zkušenost získat.

Další bod životopisu, vzdělání

Zde stačí bohatě uvést střední a vysokou školu. Napište, jaký jste studovaly obor a od kdy do kdy. Rok se píše od začátku po ukončení (2010-2014). Je to více přehlednější. Jestli stále ještě studujete, tak napište, jakou školu právě studujete, i to může zaměstnavatele zajímat. Pokud totiž studujete něco k dané pozici, zvýší se vám šance na její získání. Protože ten, kdo má více zkušenosti z daného oboru, má větší šanci práci získat.

Můžete zde uvést také téma vaší diplomové práce, ale jen v tom případě, že vás její téma a zpracování velmi bavilo a máte o daném tématu co říct. V opačném případě je to úplně zbytečné.

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem

Tohle je známá věta, kterou říkával prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Platí to i v životopise. Uveďte zde tolik jazyků, kolik doopravdy umíte nebo dobře ovládáte. Připište, jak dobře jazyk ovládáte písmem i slovem.

Kdo dnes ovládá počítače má to vyhrané

Počítače dnes ovládají svět. Mnoho práce v podnicích, je právě přes počítač. Kvůli tomu je třeba umět alespoň základy na počítači. Především práci s internetem a balíčkem Microsoft Office. Uveďte zde také cokoliv, co se týče počítačů a vy to ovládáte, baví vás to a umíte s tím pracovat. Ať už se jedná o systém WordPress, tvorbu www stránek, různé softwary a další. Co umíte a víte o tom hodně, připište do vašeho životopisu. Pokud to zaměstnavatele zaujme, jistě se vás na to při pohovoru zeptá.

Na konci jsou vaše zájmy

Konec životopisu uzavírají vaše zájmy a dovednosti. Můžete zde připsat, jaký vlastníte řidičský průkaz. Také se sem dobře hodí vaše zájmy, avšak snažte se vybrat takové, které se na danou pozici dobře hodí. Pokud se hlásíte na pozici, kde bude třeba pracovat v kolektivu, uveďte sem sporty, nebo zájmy, které vyžadují kolektivní spolupráci. Pokud se však jedná o práci například redaktorského nebo novinářského směru, můžete zde uvést vaše koníčky, o kterých hodně víte a můžete použít vaše nabyté zkušenosti ve vašich pracích.

Úplný konec životopisu

Na konci uveďte aktuální datum, místo kde jste životopis psaly. Je dobré také přiložit vaši fotografii. Ať už do samotné „hlavičky“ životopisu nebo jako samostatnou přílohu v e-mailu.

 

Autorka: Sellus Rio

Štítky: ,




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑