Práce

Publikováno 14. března, 2017

Jak správně napsat životopis

Žádáte o nějakou práci a potřebujete napsat životopis? Pak rozhodně čtete dál.

Co je vlastně životopis

Curriculum vitae – pochází z latinského slova. Znamená „běh života“. Zkratka je CV, je docela důležité si ji pamatovat, protože je k vidění v mnoha inzerátech. Přikládá se k žádostem o práci. Jak již sám název napovídá, je to souhrn vašeho dosavadního života. Životopis musí vždy obsahovat pravdivá a nejaktuálnější data. V dnešní době se píší pouze strukturované životopisy. O podrobné životopisy nemá žádný zaměstnavatel zájem, protože jsou zbytečně dlouhé. Nikdo nepotřebujete vědět podrobně celý váš život v souvislých větách. Strukturovaný život se píše v bodech – je tedy vždy přehlednější.

Co všechno by životopis měl obsahovat

V životopise by vždy na prvním místě měla být adresa a nějaký kontaktní údaj – jednou z možností je vaše telefonní číslo nebo e-mail. Další jsou osobní údaje- datum a místo narození, národnost, státní příslušnost a rodinný stav. Další důležitý bod jsou vaše praxe a zkušenosti v práci. Další zmíněný bod bude školní vzdělání a vaše zkoušky- tím je myšlen například řidičský průkaz. Zaměstnavatel ocení, když zde také zmíníte znalosti – například znalosti různých počítačových programů. Jako poslední bod někdy není na škodu zmínit vaše zájmy a koníčky. I když si teď říkáte, že to nemá nic společného s tím, že žádáte o práci, ale velice se mýlíte. Zaměstnavatelé přečítají životopisy „mezi řádky“ – vidí zde věci, které jste přímo nezmínili. Pokud napíšete, že vaší velikou vášní je volejbal, je zcela zřejmé, že v sobě máte týmového ducha. Pokud ve volném čase raději sedíte sami na gauči a čtete si knihu, je zřejmé, že jsme sólový hráč. Na závěr vašeho životopisu napište – kdy a kde byl životopis napsán.

Jak se životopis píše

Když budete psát životopis, pamatujte si, že zahrnuje spoustu časových údajů, které se vždy píší od toho nejaktuálnějšího po to nejstarší. Pište jen pravdivé události, abyste neskončili jako známá, která napsala do svého životopisu, že mluví plynule anglicky, přijmuli ji jako učitelku angličtiny a všechny lekce se učila den před tím, než je probírala druhý den s dětma.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑