Vzdělání

Publikováno 13. dubna, 2016

Hurá na střední školu

Už od vlády Marie Terezie mají děti povinnou školní docházku, avšak jedná se pouze o základní školu. Ale co potom? Snad žádné dítě nechce doma zůstat jen se základní školou, a tak si všichni podávají přihlášky na střední školy. Která střední škola je vhodná pro vaše dítě?

Dítě si musí vybrat samo

Prvním a velice důležitým pravidlem pro výběr střední školy je, aby si dítě samotné vybralo obor, který by jej bavil a kterým by se chtělo dále zabývat. Pravdou je, že některé děti jsou nerozhodné anebo si vybírají obory, které k nim nepatří. V takovém případě můžete dítěti naznačit, jakou školu byste mu doporučili, ale rozhodně mu nemůžete striktně nařídit školu, na kterou má nastoupit, protože jej nebude bavit, a tak je velmi pravděpodobné, že to bude odbývat, tedy bude vám domů nosit nepěkné známky a dokonce některé děti i chodí za školou. A nakonec to dopadá tak, že stejně budete muset dítě přeložit na školu, které si samo vybere.

Bojím se přijímacích testů

V letošním roce už mají studenti přijímací zkoušky za sebou, ale mnoho z nich se jim chce vyhnout. Zatím to lze, avšak příští rok hrozí, že se budou muset dělat přijímačky na každé střední škole. A proto je dobré si vyzkoušet různé testy, které jsou na internetu, či když zjistíte, že má vaše dítě v daném oboru velké nedostatky, tak by bylo dobré zařídit mu nějaké doučování a podobně, aby se opravdu dostalo na střední školu, kterou chce.

Jsme přijati!

V tomto momentě už většina dětí ví, které škola má o ně zájem a naopak, ve které škole dali přednost jiným žákům. Teď se většina rozhoduje, na jakou školu půjde. Nejlehčí je, když se dostane dítě pouze na jednu školu, protože nemusí nad ničím dlouho váhat. Ovšem složité je to, když má jisté obě dvě. Pravdou je, že mnoho dětí má svého favorita, ale ti co nemají, musí pořádně promyslet veškeré výhody a nevýhody. Výběr střední školy má více aspektů a jedním z nich je také vzdálenost a to, kolik nynějších spolužáků na danou školu nastoupí, aby tam dítě nebylo úplně samo. Samozřejmě opět je lepší dítěti poradit, ale konečný verdikt nechat na něm, aby vám pak nevyčítalo, že jste ho donutili na školu, kde se mu nelíbí.

Se základnou na pracovní úřad

Pokud vám z obou škol přišlo vyjádření, že o vás letos nemají zájem, neznamená to, že vaše dítě skončí v tak útlém věku na pracovním úřadu. Musíte mít trpělivost a snahu, protože všichni mají dvě přihlášky a je jasné, že některé děti se dostanou na dvě školy a musí si vybrat pouze jednu, a tak na té druhé po nich zůstane prázdné místo. V takovém případě stačí zkusit napsat odvolání a dostanete se právě na ono volné místo. Pravda je, že se to nemusí vždy povést, ale ve většině případů to vychází. A tak neházejte flintu do žita a zkoušejte.

 

Střední škola je jen další etapou života, avšak ani tuto etapu bychom neměli podceňovat, protože výběr střední školy, může ovlivnit celou budoucnost.

Štítky: , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑