Vzdělání

Publikováno 26. srpna, 2015

Co dělat, když se dítě netěší do školy?

Ne každé dítě to má stejné a ne každé chce chodit do školy, kde jej čekají povinnosti a kde se začne připravovat na svůj budoucí život. Pokud se svým dítětem trávíte hodně času a není zvyklé na kolektiv, může se stát to, že mu chození do školy bude dělat problémy.

Jestliže jste s dítětem sama celé dny a do školky jej dáte jen rok před nástupem do školy a to pouze na dopoledne, tak nečekejte, že situace s nástupem do školy bude růžová. Dítě je třeba začleňovat do kolektivu mnohem dříve a to i tehdy, pokud se nedostane do školky. Najděte mu kroužky, kde bude bez vás.

Dávejte jej hlídat kamarádce, rodičům a podobně, aby nebylo celé dny jen s vámi. Rozhodně jej školkou, či školou nestrašte, protože by se mohlo stát, že mu tím jen uškodíte. Nikdy svému dítěti nevyhrožujte slovy: „Počkej ve škole, tam ti ukážou, tam se s tebou nikdo párat nebude!“

To vše se ale netýká jen malých školáků. Potíž s chozením do školy mohou mít a větší děti, např. při přestupu na víceleté gymnázium, nebo střední školu.

Pokud chcete, aby vaše dítě bylo samostatné a nebálo se, musíte jej k tomu vést. Co dělat, když do školy prostě nechce a přemlouvá vás, abyste jej tam nedávali? Je třeba dítě motivovat. Snažte se, aby si našlo ve škole kamaráda, na kterého se bude těšit. Klidně mu se kamaráděním se pomozte, oslovte jeho spolužáka, aby si k vám domů přišel hrát, nebo pro ně vymyslete společnou akci.

Naplánujte si něco na víkend a zapojte do této akce spolužáka, se kterým chodí vaše dítě do školy. Pokud přijde ze školy s úspěchem, chvalte jej a podporujte. Pokud přijde s neúspěchem, snažte se co nejvíce dítěti pomoci, aby se tato situace již neopakovala.

Máte-li pocit, že je situace velmi vážná, proberte ji s třídní učitelkou, nebo třeba i s ředitelem školy, popřípadě zajděte k dětskému psychologovi, který vám pomůže asi úplně nejvíc. Musíte prostě udělat maximum pro to, aby vaše dítě začalo do školy chodit rádo. Určitě nejste jediným rodičem, který je nucen tuto situaci řešit.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑