Vzdělání

Publikováno 15. května, 2015

Zlepšete si snadno paměť

Také toho máte tolik, že nevíte, na co dřív myslet, a pak pro vás není jednoduché udržet si v mysli něco, co překryjete dalšími a dalšími záležitostmi, které je nutné si pamatovat? Dost možná si vše neustále poznamenáváte na lístečky, ale pak zase řešíte fakt, že nevíte, kam jste ty lístečky s poznámkami dali… V tuto chvíli přichází čas na to, abyste si zlepšili paměť.

Vaše paměť je závislá na tom, co se naučíte. Skládá se ze tří fází:

  • vstřebávání
  • uchovávání
  • vybavení si

Čím je člověk starší, tím méně věcí si pamatuje, proto se s učením začíná již v útlém věku. Jestliže se špatně učíte v začátcích, ovlivní to celý váš život a pamatovat si pro vás bude těžké.

Je dost možné, že jako mladí jste se učili tak, že jste se biflovali, jenže to je to nejhorší, co pro svou paměť můžete udělat. Díky tomu se v budoucnu bez poznámek a lístečků prostě neobejdete a mechanická paměť se postupem času bude pouze zhoršovat.

Biflováním se je myšleno to, že si věci stále dokola opakujete, dokud vám v hlavě nezůstanou. Logické přemýšlení je mnohem snadnější. Pokud se učíte tak, že o věci přemýšlíte logicky, pak si ji mnohem lépe a na déle zapamatujete. V tomto případě platí také to, že čím jste starší, tím více si pamatujete, protože o tom logicky přemýšlíte.

Abyste dobře přemýšleli a hodně si pamatovali, je třeba dostatečně spát a spánek rozhodně nepodceňovat. Pokud se učíte, pak byste si ještě měli zopakovat nově naučené věci po nějaké chvíli, kdy už jste učení odložili, a to proto, abyste si ještě za čerstva připomněli, co jste se právě naučili. Dále si pak na naučenou věc vzpomeňte po probuzení, kdy je vaše mysl odpočatá. Dobře si tak paměť procvičíte.

Učení není jen otázkou mládí, učit se musíme celý život novým věcem. Tím si pak také procvičíme svou paměť.

Štítky: , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑