Peníze

Publikováno 31. Prosinec, 2021

0

Zdravotní pojištění cizinců sjednávejte online

Řešíte zdravotní pojištění pro zaměstnance, studenty nebo přátele, kteří zůstanou na území ČR déle, než je běžná dovolená? Máme pro vás pár informací, jak na to.

I pro cizince může platit běžné zdravotní pojištění, na které jsme zvyklí, ale vyžaduje to jednu drobnost: trvalý pobyt v České republice anebo zaměstnaneckou smlouvu s firmou, která má sídlo na území České republiky.  Pokud ale cizinec tuto podmínku nesplňuje, musí si zaplatit své zdravotní pojištění sám, a to u některé z komerčních pojišťoven.

I tady jsou ale ještě další rozdíly. A to hlavně v tom, jak dlouho bude chtít cizinec na území ČR zůstat, a z jaké země vlastně pochází. Je totiž velký rozdíl mezi cizinci ze zemí Evropské unie a mezi ostatními.

Zdravotní pojištění cizinců, kteří stráví na území ČR dobu kratší, než 90 dní, je tzv. „krátkodobé pojištění“.  Krátkodobé zdravotní pojištění kryje pouze akutní ošetření, kdy je pomoc lékaře nezbytná. Nevztahuje se na ně tedy třeba preventivní prohlídka, nebo vyšetření v případě těhotenství.

Pro cizince, kteří tu chtějí strávit delší dobu, se obvykle sjednává dlouhodobé a komplexní zdravotní pojištění cizinců. Pojišťovna za vás pak uhradí nejen náklady spojené s akutní péčí, ale také s preventivními prohlídkami, stomatologickými zákroky nebo třeba právě vyšetření v souvislosti s těhotenstvím. Sjednání tohoto pojištění je také jednou z podmínek pro udělení povolení k dlouhodobému pobytu.

Rozdíl je také v tom, z jaké země návštěvník pochází. Je ze zemí Evropské unie? Občané z EU nemají povinnost si pojištění sjednat. Nicméně mají nárok na ošetření jen v akutních případech, a ve státních zařízeních. Jakákoli návštěva třeba soukromé stomatologické kliniky, nebo preventivní vyšetření, si pak musí hradit sami. Pokud chce mít návštěvník jistotu, že si bude schopen zajistit opravdu dobrou zdravotné péči, měl by uvažovat o sjednání dlouhodobého a komplexního pojištění.

Občané mimo EU nemají při pobytu v České republice nárok ani na ošetření v akutních případech. V tomto případě asi není nad čím uvažovat, a rovnou si pro jistotu pojištění sjednat.

Jak si ale vybrat tu správnou pojišťovnu, když jich je jako máku a každá má trochu jiné podmínky a jiný ceník? Procházet pojistné podmínky, ceníky a zajišťovat si kalkulace je běh na dlouhou trať. Úsporou času a energie je sjednání zdravotního pojištění cizinců online. Má to několik výhod. Nebudete muset obíhat pojišťovny a studovat, které pojištění je aktuálně nejvýhodnější. Máte možnost si v kalkulačce nastavit jaké parametry má pojištění splňovat. Platné je ihned po zaplacení – a pokud zdravotní pojištění cizinců sjednáte online, získáte na něj 25 % slevu.

Co vlastně ovlivňuje cenu pojištění? Jedním ze základních kritérií je věk pojištěného. Senioři a děti mají pojistné vyšší, protože u podle statistik je u obou skupin větší pravděpodobnost nemoci či úrazu. Cenu ovlivňuje také samozřejmě počet pojišťovaných osob, a zdravotní stav pojištěného. Pokud zájemce o pojištění už nějakou nemocí trpí, dá se očekávat, že bude potřebovat lékařské ošetření v při pobytu v ČR.

Další kritériem je druh produktu, levnější je pojištění pouze nutné péče, zatímco komplexní pojištění je logicky dražší. Cena vzroste také v případě, že by mělo pojištění platit nejen v ČR, ale například i v Schengenském prostoru či tranzitních zemích. A samozřejmě ovlivňuje cenu i doba trvání pojištění.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑