Práce

Publikováno 5. ledna, 2022

DWG formát: průmyslový standard v CAD prostředí

Program na podporu technického kreslení – CAD, je na trhu už od 80. let minulého století. V té době se ze základního systému vyvinulo poměrně hodně verzí. Aby se výhody programu CAD v pracovním prostředí využívaly naplno, je dobré znát DWG formát, ve kterém CAD ukládá výkresy. Co všechno byste o DWG formátu měli vědět? 

Velikosti souborů DWG jsou malé

Každý, kdo je průměrně obeznámen s CAD programy ví, že existují dva hlavní formáty, které dominují v tomto odvětví. Jde o DFX a již zmíněný DWG. Pokud bychom měli tyto dva formáty porovnat, DWG má velkou výhodu ve velikosti souborů. Ať už navrhujete ve 2D CAD nebo 3D prostoru, díky DWG formátu ušetříte mnoho místa.

DWG soubory jsou zaznamenané v binární kódu, což znamená, že jsou kódovány v jednotkách a nulách. DFW se značí písmeny a čísly. Tento fakt svědčí o tom, že DWG formát je kompaktnější a velikost souboru je ve výsledku menší. Platí to také v případě obrázků – na obrazovce neztratí původní kvalitu a zřetelné zobrazení. Díky optimalizované velikosti souboru je pro CAD programy tento formát ideální.

Vysoký potenciál v 2D a 3D

Formát DWG má velké množství využití v AutoCAD podporujících také 3D návrhy nebo v AutoCAD LT – ten podporuje 2D návrhy. Soubory jako takové mohou fungovat jednotlivě. Architekt například navrhne 2D verzi obývacího prostoru a poté ji upraví na 3D model. Specializované vlastnosti DWG formátu dokážou průběžně ukládat například 3D geometrické náčrty, barvy, čáry a další.

Kompatibilita s programom GstarCAD Professional

GstarCAD Professional je rozšírený program na CAD trhu, který znají profesionální i amatérští uživatele. Tento program na technické kreslení má k dispozici široký a přitom přehledný panel s nástroji, doplněný o specifické funkce.

Důležitá je také profese, kterou uživatel vykonává. V oblasti strojírenství doporučujeme použít nástavbu CADprofi Mechanical, abyste využili rozsáhlé možnosti s díly, určenými pro toto pracovní odvětví. Architekti vy měli zvážit nástavbu CADprofi Architectural pro efektivnější vytváření stavebních plánů.

Práce s DWG

Při tvorbě technických výkresů a plánů musí uživatel Autocad programu pracovat s měřícími systémy, dvourozměrnými nebo trojrozměrnými informacemi, polohami objektů a dalšími funkcemi. Aby se při přenosu údajů zachovaly informace v nezměněné podobě, nastupuje do hry DWG formát. Návrhy se mohou sdílet také mezi starým a novým softwarem CAD, přičemž díky DWG nedojde k ztrátě údajů. 

V inženýrském prostředí se často musí sdílet informace o návrhu produktu, nebo o jeho výrobě. Formát souboru DWG dokáže uložit tyto informace tak, aby je mohl kdokoliv číst, upravovat nebo sdílet s ostatními, které je poté využijí.

Konvertování do DWG

Může nastat situace, kdy se soubory z programu AutoCAD musí poslat e-mailem…jsou ale příliš velké na odeslání. V tu chvíli je vhodné soubory konvertovat, například do PDF formátu, aby je bylo možné odeslat. Pokud si chce příjemce poté prohlédnout přijatý soubor opět v DWG, na volně dostupných internetových konvertorech je opět změní na formát DWG. Po konvertování souborů už není problém opět s nimi pracovat. AutoCAD DWG tak bude opět připraven na technické kreslení a úpravy.

DWG formát: všestranné využití v praxi

Soubor v DWG formátu může zobrazovat všechny druhy obrázků – od stavebních specifikací přes rozměry mechanických částí, mapy, až po animované návrhy. V podstatě všechny informace, které uživatel zadá do programu CAD, může uložit do souboru s formátem DWG. V konečném důsledku můžeme zhodnotit, že všechno, co je zakódované v DWG formátu, sebou přináší nemalé množství výhod a využití.

 

Štítky:




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑