Vzdělání

Publikováno 29. listopadu, 2016

Vítej na vysoké škole

Být studentem vysoké školy je opravdová pocta, a proto vás na vysoké škole pořádně přivítají. Jedná se o společenskou událost zvanou imatrikulace. Na každé vysoké škole se může trochu lišit, ale výsledek je vždy stejný, tedy slavnostní přivítání na vysokou školu.

Hurá, jsem na vysoké

Když se student dostane na vysokou školu, tak je velice nadšený a hned si připadá důležitější, protože přece jen vysoká škola je jiná úroveň, než například gymnázium či jakákoliv jiná střední škola. Avšak když přijde na imatrikulaci, tak jste oficiálně přivítání na vysoké škole a to je mnohem větší pocta, než samotné dosáhnutí dobrého výsledků při přijímacích testech a podobně. Každopádně se jedná o slavnostní akt, na který byste měli být připraveni. Takže pokud dostanete pozvánku od děkana vaší fakulty  na tuto událost, tak byste si měli začít žehlit kvádro či šaty, protože společenské oblečení je nutností.

Kdy budu přivítán?

Každá vysoká škola si může udělat imatrikulaci, kdy zvolí za vhodné. Ve většině případů je to v první týden nastoupení na vysokou školy, mnohdy je to hned první den na fakultě, avšak oficiální přivítání může přijít i mnohem později. Některé školy čekají na významná data, jako je například 17. listopad, avšak to je jen zřídka, neboť většinou se to dělá opravdu na začátku školního roku.

Na co se mám těšit?

V programu mohou být opět rozdíly mezi jednotlivými vysokými školami, avšak co je jednotné, tak při tomto procesu získáte imatrikulační list, což je dokument, který potvrzuje, že jste byli zapsáni, a tedy i studovali na dané fakultě. Mnoho lidí si tento list schová jako pěknou vzpomínku, avšak je jim zbytečný, neboť vysokou školu dodělají a pak dostávají různé certifikáty či diplomy. Ale existují lidé, kterým imatrikulační list může pomoci v případě, že na vysoké školy stráví jisté období, avšak školu se jim nepodaří dodělat. Pak mohou tímto dokumentem doložit, že zde opravdu studovali.

Kromě předávání imatrikulačního listu, vás čeká přivítání děkanem vaší fakulty, takže poznáte toho nejvyššího a uslyšíte od něj pár základních slov o vzdělávání se na této fakultě. Poté se program velmi liší, někdo tuto příležitost spojuje s udělováním děkanských cen či odměn, někdo si připraví scénku, což je sice také zřídka, neboť na tak slavnostní událost není scénka  úplně vhodná, ale pro zpestření se na některých přivítáních může objevit. A vždy to končí známou studentskou hymnou.

Musím zde jít?

Nelze jednoznačně odpovědět, zda se jedná o povinnou účast, neboť se to opět může lišit mezi jednotlivými fakultami. Avšak i kdyby vám to vaše fakulta dala jako povinnost, měli byste na tuto akci jít, protože je velice zajímavé poznat tento slavnostní ceremoniál. Navíc imatrikulace je opravdu přivítání nových studentů, a pokud zde nepůjdete a nedostanete imatrikulační list, tak téměř nemůžete tvrdit, že jste studentem. Navíc je slušné jít na akci, která se pořádá přímo kvůli vám.

Imatrikulace je krásný slavnostní akt, díky kterému se každý student stává oficiálně studentem, který je vítán na dané fakultě.

Tip: Na všechno nemusíš být sám a spoustu věcí si můžeš usnadnit. Ať už vypracování seminárních prací, nebo anonymní vypracování bakalářských prací na zakázku.

Štítky: ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑