Motivace

Publikováno 12. listopadu, 2014

Testy inteligence

Velice známé a dnes hodně populární měření hodnoty IQ, které by mělo ukázat inteligenci nejen samotného jedince, ale celého národu, zajímá čím dál více lidí. Pomáhají k rozvoji osobnosti. Výsledky se porovnávají a podle toho jste zařazeni do nějaké inteligenční skupiny. Ale co to vlastně o daném člověk vypovídá? A jak lze výsledku využít?

Proč je dobré znát své IQ?

V dnešní době se testy IQ dělají už dětem, hlavně proto, aby se dalo rozeznat jaké inteligenční možnosti má. To znamená, že pokud se zjistí, že má hodnoty nadprůměrně vysoké, tak se s ním dál pracuje, aby jeho genialita nezakrněla a aby jí to dítě co nejvíce využilo. Naopak, pokud budou jeho hodnoty nízké, tak rodiče vědí, s čím musí pracovat a také dělat něco, čím by inteligenci zvýšili, aby dítě zvládalo vyřešit základní problémy. A pakliže si uděláte IQ testy v dospělosti a váš výsledek bude vyšší, tak s tím můžete zazářit, když budete žádat o pracovní místo.

Znamená vysoké IQ i velice chytrého člověka?

Pravdou je, že pokud má člověk nadprůměrné hodnoty IQ testu, tak bývá naprosto perfektní v daném oboru. Ale většinou jde jen o jeden obor a to ještě vědecky zaměřený, jako například matematika, chemie a podobně. Takoví lidé mohou být sice velice chytří v těchto oblastech, ale zase nemusí chápat všechny ostatní věci, jako je praktický život. Bude pro ně těžší vžít se do citů ostatních lidí, chápat jejich myšlenkové pochody a podobně. Takže pokud vám či vašemu dítěti vyjde poněkud nižší hodnota v inteligenčním testu, tak se vůbec nemusíte ničeho obávat. Nebudete mít sice matematického génia, ale za to může být vaše dítě velice společenské, což znamená, že bude s ostatními lidmi soucítit, bude empatické a vždy dokáže dané osobě poradit, což je mnohdy daleko cennější, než vysoká inteligence. Protože tato osoba nebude mít problém vyjít s jakýmkoliv člověkem, což je vlastnost k nezaplacení.

Jak se inteligenční testy měří?

IQ testy jsou běžnou záležitostí i na internetu. Takže pokud chcete rychle znát vaši hodnotu testu, tak stačí najít nějaký webový portál, který měření IQ nabízí. Avšak ne všechny portály mohou být věruhodné. Také se může stát, že vám na internetu budou vycházet naprosto scestné výsledky anebo aspoň odlišné. Protože klasické IQ testy jsou sestavy pro každou věkovou kategorii zvlášť, protože přece jenom nelze mezi sebou srovnávat pětileté dítě a padesátníka, který má mnoho zkušenosti a znalosti ze života na rozdíl od dítěte, které se zatím všemu učí. Takové testy lze běžně domluvit v nějakých zařízeních. Kontakty také naleznete na internetových stránkách, kde se můžete rovnou domluvit i na termínu, avšak většinou jsou tyto varianty, na rozdíl od internetu, placené.

Výsledky IQ vždy neznamenají, že jde o perfektního člověka ve všech směrech. Být génius má své výhody, ale také nevýhody.

Štítky: , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑