Motivace

Publikováno 9. května, 2017

RAW strava, nová móda, nebo zdravé stravování?

Čím dál častěji se v českých kuchyních objevují různé alternativní směry ve stravování. Některé jsou u širší veřejnosti známější, jiné méně. Dávno už to však není pouze vegetariánství, ale mnohem častěji se lidé hlásí k veganství, nebo k raw stravování. Když se řekne syrová strava, mnoho lidí si většinou představí studenou nijak neupravenou mrkev, okurku, salát nebo rajče. A představa, že celá raw strava se skládá pouze s kusu čerstvé, ale studené zeleniny nebo ovoce není moc lákavá. Tyto představy však ani zdaleka neodráží skutečnou realitu raw stravování.

Co je raw?

V čem vlastně spočívá raw stravování? Nejde jen o konzumaci syrové a tepelně neupravených potravin. Stravovací teorie, která považuje raw stravování za nejvhodnější tvrdí, že vše co je v potravinách živé, se při zahřátí nad 45 °C zničí. Tepelně upravované jídlo je tedy „mrtvé“, proto se potraviny při raw úpravě jídla připravují maximálně mezi 42 a 45 °C. Jde především o to, aby bylo v jídle a pití bylo zachováno co největší množství minerálů, vitamínů, enzymů a dalších živin. Hlavními složkami raw stravy je ovoce, zelenina, ořechy, semínka, luštěniny, obiloviny a čerstvé kokosové mléko. Mezi hlavní technologické úpravy jídla, které syrová strava používá je nakličování semínek a luštěnin, odšťavňování ovoce i zeleniny, mixování a také vysoušení pomocí takzvaného dehydrátoru, který šetrně odstraňuje přebytečnou vodu z potravin.

Vitariáni, tedy lidé, kteří jedí raw stavu se snaží o to, aby nejedli nic, co by jejich organismus zatěžoval. Vše musí být pro tělo co nejpřirozenější. Rozhodně tak v jejich jídelníčku nenajdete nic z živočišných produktů od masa až po mléko.

Jak na vyvážené raw stravování?

Ať už se však rozhodnete pro jakoukoliv variantu či směr stravování, každému jde hlavně o to, aby bylo zdravé a vyvážené. Pokud se tedy rozhodnete pro raw stravovaní, rozhodně přechod nemůžete uskutečnit ze dne na den, vše musí být pozvolné. Nejdříve tedy vynechejte tři hlavní složky vašeho dosavadního jídla, a to maso, mléko a výrobky obsahující lepek. Už po tomto kroku uvidíte rozdíl. Zvyšte také denní dávku ovoce a zeleniny. Toto jídlo můžete jíst v jakémkoliv množství kdykoliv během dne. Po přidání ořechů a semínek se vám navíc zlepší i funkce mozku.

RAWmarket.cz

Pokud vás tedy raw stravování zaujalo a rádi byste vyzkoušeli tento odlehčený jídelníček třeba pouze na nadcházející letní měsíce, určitě se podívejte na internetové stránky rawmarket.cz. V tomto e-shopu najdete vše potřebné k úspěšnému zahájení nového způsobu stravování. Vybrat si můžete z velké nabídky semínek, sušeného ovoce ořechů či obilovin. Kromě samotného obchodu s jídlem zde jsou však také osvědčené a chutné raw recepty, ale také další informace a rady ke správnému dodržování raw jídelníčku.

 

Štítky: ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑