Jazyková škola

Publikováno 17. ledna, 2016

Proč by měl být každý bilingvní?

Umět cizí jazyk se nehodí jen do životopisu nebo při cestování. Bilingvní lidé (lidé, co umí dva jazyky) jsou chytřejší, lépe se rozhodují a lépe rozumí svému mateřskému jazyku.

Fyziologické výzkumy zjistily, že mozky lidí, co umí dva jazyky, pracují jinak než mozky těch, co ovládají jen svou mateřštinu. A jinak v tomto případě znamená lépe. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud se cizí jazyk učíte už od malička. V pubertě totiž schopnost učit se jazykům klesá, ale i v dospělosti je možné dosáhnout stejné úrovně, jen to bude o něco těžší. Určitě to nezvládnete bez jazykové školy, učení slovíček a trénování gramatiky. Ale ta námaha stojí za to. Víte proč? Čtěte dál.

Budete chytřejší. Mluvení cizím jazykem zlepšuje funkčnost mozku. Nutí ho namáhat se a hledat popis předmětu v tom správném jazyce. Mozek je pak schopný lépe vyhledávat informace i při řešení jiných problémů. Studenti učící se cizí jazyky dosahují lepších výsledků především v matematice, čtení a slovní zásobě.

Naučíte se multitasking. Lidé ovládající více jazyků jsou zvyklí přepínat mezi dvěma systémy řeči a psaní. Podle studie Pennsylvánské univerzity se tím celkově zlepšuje schopnost multitaskingu.

Odvrátíte Alzheimerovu chorobu a demenci. Na tohle téma bylo provedeno už několik studií, a zatímco pro jednojazyčného člověka je průměrný věk prvních známek demence 71,4 let, pro ty, kdo mluví více jazyky, je to 75,5 let.

Zlepšíte si paměť. Mozek je často přirovnáván ke svalu, čím více ho cvičíte, tím lépe funguje. Učení jazyka zlepšuje celkovou paměť, bilingvní lidé si lépe pamatují jména, nákupní seznamy a další detaily.

Budete vnímavější. Lidé, co umí více jazyků, jsou schopní lépe pozorovat okolí a všímat si detailů.

Zlepší se vaše schopnost rozhodování. Bilingvní lidé se umí lépe racionálně rozhodovat, jsou si svou volbou jistí.

Zlepšíte češtinu. Ke studiu cizího jazyka budete muset přemýšlet i nad českou gramatikou a větnou stavbou.

Pokud se nepotřebujete učit jazyk kvůli práci, udělejte to pro sami pro sebe. Stojí to za to.

Štítky: ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑