Vzdělání

Publikováno 19. ledna, 2015

Pololetní vysvědčení, někdy to prostě nevyjde

Doba, kdy děti dostanou vysvědčení, je často dobou, která pro děti není příjemná a vyvolává v nich stres. Děti mnohdy mají strach svým rodičům ukázat vysvědčení, a tak to v nich vyvolává rozporuplné pocity. Často se v těchto situacích snaží vyhledat odbornou pomoc a někdy dokonce mají tendence utíkat z domova. Stane se i to, že se odehraje skutečně ten nejhorší možný scénář a dítě si sáhne kvůli špatným známkám na život.

Často za tyto kroky ale mohou právě rodiče, protože jednají tak, že se dítě ocitne v těžké situaci a neví, jak se s tím poprat. Strach z rodiče je velký a tak hledají jiné způsoby a to takové, aby se trestu vyhnuly.

Nejednou rodiče vyslovili větu typu „se špatnými známkami se domů nevracej“ a problém byl na světě. Rodiče to ale samozřejmě vážně nemysleli a z jejich strany šlo jen o pouhá slova, kdežto dítě si tato slova mohlo vzít k srdci. Stane se pak situace, kdy dítě domů skutečně nepřijde.

Dítě pak raději volí nejistotu a to útěk z domova, nad jistotou, kterou je v jejich případě trest ze strany rodičů a to může být trest ve formě nadávek, ale mohou to být i fyzické tresty. Jako rodiče byste měli brát na vědomí to, že špatné výsledky nejsou jen odrazem učení se vašeho dítěte, ale je to i váš obrázek.

Chcete-li, aby mělo dítě ve škole dobré výsledky, tak je třeba se mu denně věnovat a učit se s ním a nespoléhat na to, že se to vše naučí samo. Důležitá je výchova, rodinná situace doma, to, jaké má dítě vztahy ve třídě, vzájemná spolupráce se školou… to vše má na prospěch dítěte velký vliv.

Velmi důležité je také to, jaký je přístup učitelů ve škole. Vysvědčení není pouze známkou dítěte, ale celé rodiny, proto by rodiče měli zachovat klid a vážit slova, kterými by své děti neměli uvádět do situace, že se budou bát. Pokud navíc rodiče sledují známky ve škole pravidelně, tak musí vědět, co jejich děti na vysvědčení čeká.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑