Nezařazené

Publikováno 19. června, 2017

Měl by zaměstnanec používat alkohol testery?

Čas od času se každému stává, že není úplně ve formě. Občas za to může viróza, jindy třeba jen přílišná únava po náročném včerejším dni. Něco úplně jiného je ale stav, kdy zaměstnanec přijde do práce opilý. Tady už veškerá zábava končí a tolerovat by se to rozhodně nemělo. Každý zaměstnavatel, který má podezření, že mu někdo do práce chodí pod vlivem, by měl záležitost ve vlastním zájmu začít co nejdříve řešit.

Největší potíž spočívá v tom, že člověk je pod vlivem alkoholu omámený, ztrácí pozornost, zpomalují se jeho reakce, prostě a jednoduše se přestává chovat bezpečně na pracovišti. A to se nemusí zrovna kývat ze strany na stranu. I malé množství alkoholu v krvi může způsobit velký problém – opilý zaměstnanec dříve či později způsobí finanční škodu, zraní buď sebe, nebo ublíží někomu jinému. V tom lepším případě sáhnete jen po něčem z lékárničky, ránu zalepíte a použijete obvazy, v tom horším vás čeká cesta do nemocnice. Koukají z toho samé nepříjemnosti.

Může zaměstnanec testovat pracovníky na drogy a alkohol?

V jeho pravomocích to rozhodně je, otázkou zůstává, jak by měly být testy prováděny. Takže co tvrdí zákony? Zaměstnance je možné testovat pouze tehdy, když existuje důvodné podezření – zpomalená řeč, typický alkoholový či drogový odér, podivné chování, zhoršená pohyblivost apod. Je přitom zakázáno provádět hromadné alkoholové a drogové testy či zkoušky namátkové.

Ke zkoušce bývají používány klasické dechové alkohol testery, na drogy se provádí krevní zkouška či test slin a moči. Kdyby zaměstnanec odmítl podrobit se dechovému testu, může být poslán k lékaři za účelem krevní zkoušky. Jestliže odmítne i tu, je na něj pohlíženo, jako že je pod vlivem. Za to samozřejmě hrozí různé sankce dle uvážení zaměstnavatele, může se jednat i o důvod k vyhazovu.

Alkohol testery musí být pochopitelně ověřené v souladu s vyhláškou ministerstva průmyslu a obchodu. Takové testery lze sehnat například v e-shopu VMBal, který se zaměřuje na bezpečnost na pracovišti.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑