Práce

Publikováno 17. Květen, 2021

0

Jak lépe zvládnout ztrátu zaměstnání

 

Ztráta zaměstnání symbolizuje poměrně běžnou součást našeho života a může potkat každého. Zjistěte, jak tuto nepříjemnou životní situaci lépe ustát. 

Každá krize si žádá restart

Pokud vás dožene nějaká životní krize, měli byste učinit restart. Podobně jako když se vám například zasekne počítač. Zmíněné postupné znovunavrácení do života je důležité nejen v případě ztráty zaměstnání, ale například i v případě ztráty životního partnera. 

Je naprosto běžné, že se budete cítit, jako by se vám v daném okamžiku zbortil celý svět. Je však důležité si uvědomit, že se jedná jen o momentální realitu, dočasný, nikoliv trvalý stav. 

TIP: Vyberte si z kurzů koučinku a zapracujte na svém osobním rozvoji, než najdete nové zaměstnání. 

Ztráta zaměstnání aneb 5 fází, jak se s ní vyrovnat

Pokud nečekaně ztratíte svoji práci, budete se s touto skutečností muset určitým způsobem vyrovnat. V tomto ohledu je typické, že většinou projdete 5 fázemi. Jaké to jsou?

Ze všeho nejdříve se pravděpodobně setkáte s obrovským šokem a popřením. Zároveň má člověk tendence se uklidňovat tím, že se vše nějakým způsobem zvrátí a uklidní. Častý je také únik na dovolenou, kde se na celou záležitost snaží zapomenout.

Následně přichází na scénu snaha hledat viníka celé situace. Člověk tráví čas určitou formou agrese a hledáním pomyslné spravedlnosti v pro něj nespravedlivé situaci. 

Poté se lze setkat s urputnou snahou najít si nové pracovní místo. V této fázi rozesíláme životopisy na všechna možná místa a pokud dojde k odmítnutí ze strany zaměstnavatele, velmi rychle se vyčerpáváme. 

Další fáze se poté nese v duchu pochybování o sobě samých. Člověka přepadne smutek a postupně se snižuje jeho sebevědomí. Získává pocit bezcennosti a na dalších pohovorech se mu bohužel nedaří.

Vše vyúsťuje poslední fází integrace zkušenosti ústící v nalezení nového pracovního místa. Případně může dojít i k nalezení nového životního směru, kterým se chce člověk ubírat.

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑