Vzdělání

Publikováno 12. Srpen, 2016

0

Kombinované studium

Po dovršení osmnácti až devatenácti let splnila v dnešní době většina z nás zkoušku dospělosti, tedy maturitu, a měli jsme na výběr mezi vysokou školou a prací. Pokud si čerství absolventi středních škol zvolili školu, stál před nimi další otazník, a sice, zda nastoupí na prezenční (denní) studium nebo kombinované (dálkové) studium. V devatenácti letech se chce málokomu vrhnout se do příliš vysoké zodpovědnosti a hned se stavět na vlastní nohy. Vyšší procento absolventů zvolí prezenční formu studia a těší se na nespoutaný studentský život vysokoškolského studenta.

Jiná situace však nastává ve chvíli, kdy vám před jméno vrazí Bc. a vy jste si během třech let uvědomili, že sedět každý den ve škole není až taková zábava. Reálně začnete uvažovat o tom, jak moc je těžké skloubit školu s prací a podáte si přihlášku na kombinovanou formu navazujícího magisterského či inženýrského studia. K vašemu štěstí se vám hned podaří sehnat si práci, kterou si nemusíte zatěžovat hlavu doma. Dva měsíce utekly jako voda, přichází září a nevíme, co nás čeká a kdy nám dojdou síly.

Jak se připravit na časový i psychický nátlak kombinovaného studia

O tom, zda zvládnete pracovat a studovat zároveň jste přemýšleli už dávno před tím, než jste si podali přihlášky na navazující studium. Říkali jste si přece „Zvládli to ostatní, zvládnu to i já!“. Držte se tohoto hesla, uvědomte si, že studenti kombinovaného studia mají často až o polovinu méně předmětů, než studenti, kteří navštěvují školu denně. Také profesoři, docenti, doktoři věd a Bůh ví, jak se všichni nazývají, mají pro studenty dálkového studia pochopení a chápou občasnou nevědomost každého z nás. Dokonce se také naučili respektovat to, že studenti, kteří okusili, jak to v praxi chodí, se odmítají učit zbytečnosti, které ve svém zaměstnání nikdy nevyužili a tuší, že ani nevyužijí. V tomto máte velkou výhodu oproti denním studentům.

Věřte, že dva roky uplynou jako voda. Bude to těžké, vím, že bude. Pamatujte ale na to, že jste soběstační, vyděláváte peníze, získáváte praxi po dobu studia a za dva roky, až ukončíte navazující studium spolu s prezenčními studenty, budete to právě vy, studenti kombinovaného studia, kteří získali praxi a potřebné zkušenosti do života mnohem dříve, nyní budete ušetřeni.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑