Práce

Publikováno 1. listopadu, 2017

Kancelářský papír do moderní kanceláře


Moderní doba nám nabízí alternativní přenos informací pomocí internetu a e-mailů, přesto v použití papíru zůstávají kanceláře ještě dost konzervativní. I faktury, které se posílají e-mailem, se většinou vytisknou, aby mohly být zpracovány a archivovány. Tisknou se pozvánky, fotografie do katalogu i jiné dokumenty, které se posílají tradičně poštou. Pro každou příležitost se hodí jiný typ papíru, který ovlivní kvalitu tisku nebo třeba náklady.

Kancelářský papír a jeho základní parametry

Papír, který se používá v kanceláři, má různé vlastnosti, s nimiž souvisí kvalita tisku, cena, trvanlivost a další. Jsou to gramáž, bělost, opacita (průhlednost) a textura.

Váha papíru

Gramáž udává váhu papíru o velikosti 1 metr čtvereční. Čím vyšší je gramáž, tím je papír hrubší, silnější a propustí méně světla. Běžný kancelářský papír má hmotnost 70 – 80 g / m2, používá se pro každodenní tisk a kopírování základních dokumentů. Na letáky a běžné propagační materiály je vhodný papír s gramáží 135 g, nejvyšší kvalitu představuje 200 gramový papír, který využijete k tisku katalogů a fotografií pro reprezentativní účely.

Jas

Čím je papír jasnější, tím je tisk kontrastnější a výtisky vypadají lépe. Jas určuje světlost nebo tmavost vytištěných dokumentů. Označuje se škálou od 1 do 100. Vyšší číslo znamená lepší kontrast. Nejčastěji používaná jasnost papíru je 80 a 100. Vyšší číslo znamená jasnější papír. Kromě čistě bílých papírů máme k dispozici kancelářské papíry s nažloutlým nádechem, nebo našedlé z recyklovaného papíru.

Průhlednost papíru

Průhlednost papíru (opacita) vypovídá o pronikání světla. Méně průhledné až neprůhledné silnější papíry jsou kvalitnější. Poznáte je podle toho, když papír podržíte proti světlu a nevidíte tisk na druhé straně. Tento papír je vhodný pro oboustranný tisk.

Použití jednotlivých druhů papírů

Papír pro černobílý tisk

Běžný levný kancelářský papír standardní kvality zvolte pro černobílý tisk na inkoustových i laserových tiskárnách.

Papír pro barevný tisk

Pro barevný tisk je lepší použít kvalitnější papír s vyšší gramáží a opacitou. Pro tyto účely se hodí třeba xerografický papír s vysokou bělostí CIE 169 do kopírky i tiskárny.

Univerzální kancelářský papír

V kanceláři, kde tisknete různé dokumenty v menším množství, nejlépe využijete univerzální kancelářský papír. Je vhodný pro černobílý i barevný tisk a kopírování.

Recyklovaný papír

Papír, který je vyrobený ze 100% recyklovaného materiálu, šetří životní prostředí. Hodí se do všech inkoustových a laserových tiskáren i kopírek.

 

Popřemýšlejte, k jakým účelům kancelářský papír využíváte. Při větším objemu se vyplatí zvolit ten nejvhodnější typ.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑