Práce

Publikováno 18. března, 2024

Co je to nervové zhroucení a jak ho poznat?

Workoholismus, ale také syndrom vyhoření – dnes velmi časté jevy, které jsou mnohdy zdrojem nervového zhroucení. To není v posledních letech nic výjimečného, spíše naopak. Vlivem aktuálního dění ve světě i u nás přibývá pacientů s touto diagnózou. V případě, že za nervovým zhroucením stojí workoholismus nebo drogy či léky, přichází na scénu léčba závislostí. Jestliže je na vině spíše pocit viny, bezmoc nebo negativní myšlenky, do hry vstupují spíše terapeutická sezení.

Když máte pocit, že jste dosáhli svých limitů

Nervové zhroucení je možné popsat jako stav, který je způsobený dlouhodobým stresem. Zatímco někdy vypukne v důsledku nějaké nepříznivé okolnosti, jindy za ním stojí životní změna, ke které se člověk odhodlal sám nebo s něčí pomocí. Mozek při nervovém zhroucení začne uvolňovat hormony, jako jsou adrenalin nebo kortizol, což vede k ochromení psychiky člověka a k nahromadění emocí, jež jinak ovlivňují fungování nejen naší hlavy, ale také i těla.

Oba tyto hormony v krátkodobých intervalech mohou působit spíše stimulačně, ale jejich častá přítomnost (nebo nezdravé množství) může vést k úplnému ochromení lidského organismu a ke zmiňovanému nervovému zhroucení, se kterým není radno si zahrávat.

Zmiňovaným spouštěčem může být životní změna nebo jenom jedna nepříznivá situace, která bude pomyslnou třešničkou na dortu toho všeho. Je však třeba konstatovat, že nervové zhroucení je vyvoláno v okamžiku, kdy člověk má pocit toho, že dosáhl svých maximálních limitů a že už opravdu nemůže tímto stylem dál fungovat.

Jaké jsou hlavní problémy nervového zhroucení?

V případě nervového hroucení přichází na scénu také problémy s koncentrací, obtíže s rozhodováním nebo pocit, že jsme prakticky neustále mimo realitu. Může dojít také ke změnám nálad, k vysoké podrážděnosti nebo apatii či neschopnosti běžně fungovat. Do toho mohou přijít i tělesné příznaky, jako je neustálé vyčerpání, tlak na hrudi nebo například závratě. A samozřejmě nesmíme zapomenout na bolesti hlavy, celkové zpomalení organismu nebo bolesti svalů, zejména bolesti horních a dolních končetin.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑