Kariéra

Publikováno 22. února, 2021

Jak se obléct na pohovor

Konečně jste dostali příležitost ukázat, co ve vás je! Pozvali vás na pohovor na vaše vysněné zaměstnání, takže chcete určitě udělat dobrý dojem. Kromě vaší kvalifikace a zkušeností budou ovšem personalisté a potenciální šéf hodnotit vaše vystupování a taky vzhled. Pečlivě si tedy promyslete, co si vezmete na sebe a jaké zvolíte doplňky, mezi nimi i šperky.

Tak jako v běžném životě se i personalisté na pohovoru řídí prvním dojmem. I výběru oblečení a doplňků byste tedy měli věnovat zvláštní pozornost. Nejlépe uděláte, když zvolíte takový outfit a šperky, které odpovídají profilu zaměstnance vhodného na dané pracovní místo. Zkuste se tedy už doma vžít do této role a přizpůsobte svůj vzhled očekávání svých potenciálních zaměstnavatelů.

Oblečení a doplňky pro formální typ pohovoru

Na kvalifikované pozice je dobré zvolit co možná nejformálnější typy oblečení a doplňků. Pánové udělají nejlépe, pokud sáhnou po saku tmavých barev a košili s dlouhými rukávy. Černá barva v pro oblek rozhodně není podmínkou, naopak se jedná spíše o českou specialitu. Nebojte se sáhnout i po jiných barvách, jako je například tmavě šedá nebo modrá. Ponožky by měly být tmavé barvy a co se týče bot, nejrozumější variantou jsou decentní tmavé kožené polobotky. Nezapoměňte na kravatu, upravený účes a čisté nehty. Šperky raději nechte doma, případně zvolte elegantní hodinky a samozřejmě snubní prsten, který vám jistě i personalisté odpustí.

Dámy sklidí pozitivní ohlasy s tmavým kostýmkem, ať už kalhotovým nebo se sukní, u sukně ovšem pozor, abyste zvolily dostatečnou délku, jinak můžete působit příliš vyzývavě. Ostatně s příliš krátkou sukní se můžete cítit nepohodlně, což bude znát i na vašem projevu. Kostýmek můžete ozvláštnit elegantní blůzou. Boty by měly být decentní, přičemž extrémně vysoké podpatky si raději nechte pro jiné příležitosti. Stejně jako pánové dbejte na upravený účes a čisté nehty. Make-up zvolte spíše jemný a nepřehánějte to s výrazným parfémem.

U šperků si ovšem dámy mohou dovolit trochu více experimentů než pánové. Kromě elegantních hodinek můžete zvolit také decentní zlaté náušnice nebo perlový náhrdelník. Na milost se samozřejmě berou i zásnubní nebo snubní diamantové prsteny, ovšem pozor, abyste to se šperky příliš nepřekombinovaly. Držte se zlatého pravidla maximálně dvou šperků, a to ještě v podobných barvách, designech a typech kovů. Doma také raději nechte lacinou bižuterii, příliš extravagantní kousky šperků nebo náušnice a náramky, které by při jakémkoli vašem pohybu mohly nepříjemně cinkat. Pravděpodobně tak totiž strhnete pozornost personalistů právě na tyto šperky, namísto aby poslouchali váš projev.

Oblečení a doplňky pro méně formální typy pohovorů

Mnohdy ovšem nemusí být oblečení natolik formální, například pokud se chystáte na pohovor na brigádu nebo na méně kvalifikovanou pozici jako čerstvý absolvent. Některé firmy ze specifických odvětví dnes ostatně již také nevyžadují takovou upjatost, co se týče dress codu, takže se opět styl oblečení snažte přizpůsobit konkrétnímu případu. Díky pandemii si musíte pořídit oblečení na internetu, nemusíte se obávat vysoké ceny za doručení, když použijete kupón Zalando Lounge doprava zdarma, budete platit pouze za cenu oblečení, stejně tak, jako byste jej nakoupili normálně v obchodě.

Jakých šperků se raději vyvarovatZákladem každého pohovoru je především čisté elegantní oblečení. Oblek pro pány a kostýmek pro dámy nejsou nutností, postačí vám košile s dlouhým rukávem a plátěné nebo jiné společenské kalhoty, čisté boty, pro dámy sukně správné délky, jemný make-up, decentní parfém, upravený účes a pár kousků elegantních šperků. Vhodné jsou třeba perlové šperky. U šperků se řiďte pravidlem, že méně je více, ať zbytečně šperky nestrháváte pozornost.

S kombinováním šperků k oblečení na pohovor to může být pěkný oříšek, proto raději ještě shrňme pár důležitých bodů. Jak už bylo řečeno, se šperky na pohovor se řiďte pravidlem, že čím méně, tím více. Pokud váháte, kolik šperků zvolit, raději si vezměte pouze dva kousky a dost. Pokud se rozhodnete pro hodinky, vyberte si dostatečně elegantní typ nepříliš velkých rozměrů. Ostatně všechny typy tzv. moderních statement šperků raději nechte doma, můžete s nimi působit příliš extravagantně.

Pro všechny typy šperků platí, že byste měli vybrat stejný typ kovu, takže ke zlatým náušnicím ze žlutého zlata zase jenom žluté zlato a tak podobně. Nenoste na jedné ruce více jak 1 prsten, ovšem výjimkou může být set zásnubního a snubního prstenu, které se naopak nosí vždy najednou. Vděčným šperkem mohou být perly, které jsou přirozeně elegantní a sofistikované, příčemž nejosvědčenější kombinace jsou perlové náušnice a perlový náhrdelník.

Štítky: ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑