Peníze

Publikováno 16. února, 2021

Jak obchodovat s bitcoiny

 

Určitě už jste slyšeli o možnosti platit na internetu prostřednictvím digitální měny s názvem Bitcoin. V klasické hmotné formě se s tímto platidlem nesetkáte, existuje pouze v elektronických peněženkách držitelů. Lze s ním obchodovat již pár let, ale velkému zájmu se těší právě nyní. Proč? Kurz Bitcoinu zaznamenal v letošním roce velmi rychlý růst a dosáhl skvělých 45 000 dolarů.

Bitcoiny lákají nejen „obyčejné“ lidi, ale i spekulanty bažící po rychlém výdělku. A příležitost pro výborný obchod se může naskytnout každý ne. Kurz Bitcoinu téměř denně kolísá i o desítky procent. Můžete levně nakoupit a dráž prodat.

Kryptoměna Bitcoin

Bitociny patří k nejznámější měně z kryptoměn. Označujeme je zkratkou BTC. Další dělení Bitcoinů je na Satoshi, kdy 1 BTC představuje 10 Sathosi. Aby měna mohla existovat, potřebuje bitcoinovou P2P síť uživatelů či skupin uživatelů připojených k internetu a poskytujících k dispozici část výkonu svého PC, např. speciálního software nebo grafické karty. Tato síť slouží k provádění platebních transakcí, potvrzování správnosti platebních transakcí, také ke sdílení informací o historii transakcí a tvorbě nových jednotek měny, kterému se říká nezvykle – těžba.

Pojďme obchodovat

Teď se blíže podíváme na to, jak obchodovat s bitcoiny. Uživatel se k bitcoinové síti připojí instalací speciálního programu, tzv. bitcoinové peněženky pro platby a příjmy. Ten, kdo by se chtěl stát těžařem, se připojí i k dalším programům pro těžbu. Těžař řeší složité matematické rovnice za pomoci výpočetního výkonu svého hardware. Úspěšným vyřešením získá určitý počet Bitcoinů.

Jestliže máte nainstalovanou bitcoinovou peněženku, je propojen váš počítač s počítači ostatních uživatelů v bitcoinové síti. Za pomoci hesla neboli klíče se dostáváte do peněženky. V peněžence si vytvoříte jedinečnou adresu tedy účet, na který mohou ostatní uživatelé zasílat bitcoiny. Stejně jako je to u bankovních účtu, ani adresa bitcoinového účtu neobsahuje žádné osobní informace. Tvoří ji řetězec 34 znaků. Nemusíte mít jen jeden účet, je možné vygenerovat si jich víc.

Jak už to ale bývá, vše má dvě stránky, a to platí i o anonymitě. Jen vlastník adresy zná propojení mezi adresou a osobou. Když se stane, že zapomene, ztratí klíč k adrese, o bitcoiny přijde.

Co se týče poplatků, za platební transakci se zatím neplatí, ověřování transakcí dělají těžaři při těžbě nových jednotek. Jakmile dojde k vytěžení konečného počtu jednotek bitcoinu se za transakci bude platit poplatek, těžaři už nebudou odměňováni těžením.

V internetové směnárně, jako jsou Coinbase, Changelly, Simplecoin můžete bitcoin nakupovat přímo. Stejně tak na burzách zaměřených na kryptoměny, např. na burze Bitfinex. Jde to i v Bitcoin bankomatu. Vydělávat na růstu a poklesu kurzu bitcoinu se dá i bez vlastnictví bitcoinu prostřednictvím CFD, které přináší eToro, Plus500 tedy obchodní platformy.

Co se týče těžby bitcoinu, může ji provádět každý, kdo vlastní počítač s dostatečně výkonným hardware. Individuální těžba bitcoinu už je ale natolik nákladná a její návratnost není jistá, proto se těžaři začali sdružovat do poolů. Stejně tak vznikají továrny na těžbu bitcoinů.

Hledáte inspiraci k obchodování s bitcoiny?

Jestliže stále váháte, zda se pustit do bitcoin obchodování, mohlo by vás povzbudit pár zpráv. Třeba, že tesla nakoupila bitociny za 1,5 mld. USD a chce ji přijímat jako platidlo. Dne 14.2.2021 těžaři hlásili rekordní zisky ve výši 4 000 000 USD za hodinu. V lednu se u nás prodaly kryptoměny za půl miliardy korun.

Je to na vás. V každém případě, nemusíte hned provádět nákupy za velké sumy peněz. Budete-li chtít, začněte pozvolna, a až časem případně nakupte větší množství BTC.

Štítky:




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑