Motivace

Publikováno 14. Prosinec, 2016

0

Jak vzniká inspirace aneb Když Vás múza políbí

Jak vzniká nápad, odkud se bere a lze se čerpání inspirace naučit? Přečtěte si následující řádky a třeba Vás dosud nepoznaná múza bude líbat den co den.

Jak inspirace vzniká?

Inspirace k nám přichází většinou zcela nečekaně a spontánně. Stačí drobný impuls, záblesk, moment, myšlenka – a nápad je tu. Jindy zdlouhavě a složitě hloubáme, snažíme se ze sebe dostat maximum, ale bezvýsledně. Potom se můžeme cítit podrážděně a nemožně, protože právě inspirace (jejíž význam znamená proniknutí myšlenky, nápad nebo vyburcování mysli) nás činí šťastnější, schopnější a smysluplnější.

V zásadě je spojena s pocitem motivace, touhy po realizaci či (sebe)vyjádření. Není v naší moci inspiraci vyvolat – buď nás zasáhne a přinese nám něco neobvyklého, nebo její čas teprve přijde.

K čemu je inspirace vlastně dobrá?

Kdekdo by mohl namítnout, že nemá cenu se inspirací zabývat, když je tak nevyzpytatelná a nejistá. Není však právě v tom své kouzlo, v té nejistotě a napětí, v tom neočekávaném záblesku z hůry, co Vás osvítí a naplní? Lidé, které múza líbá častěji než jiné, jsou veselejší, sebevědomější, kreativnější a celkově šťastnější a spokojenější.

Pod vlivem inspirace si určují své cíle, mají dostatek síly a odvahy je realizovat a snáze jich také dosahují. Cítí se užiteční, schopní, smysluplní, vděční a duchovně naplnění.

Jak k sobě inspiraci přivolat?

Jak už bylo řečeno, inspiraci si nemůžete objednat, poprosit o ni vesmír nebo se ji naučit. Musíte si počkat, až si k Vám cestu najde sama. Je však pár možností, jak zlepšit svoje životní podmínky, a tím zvýšit šanci na příliv nápadů.

Základem je kreativita, tvůrčí činnost a otevřenost novým věcem. Vnímání umění, pozorování okolního světa, všímání si běžných maličkostí kolem sebe – to všechno jsou zjevné nepatrnosti, které k nám mohou múzu přivolat. Choďte proto po světě s očima dokořán a nebojte se výzev, které Vás po cestě potkají.

Třeba je to důležité znamení. Netrapte se drobnými neúspěchy, naopak se radujte s drobných pokroků. Malé úspěchy přinášejí další inspiraci, a ta zase úspěchy větší – jde o koloběh. Negativní myšlení je zabijákem inspirace. Pokud budete již předem zatvrzele tvrdit, že Vy tedy rozhodně kreativní nejste, pak tedy nebudete, ale inspirace vezme zpátečku.

V praxi platí také „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Pokud budete otevření novým možnostem a nezaleknete se neúspěchů, budete zkoušet nebo vymýšlet nové postupy, je daleko pravděpodobnější, že inspiraci přivoláte.Setkávejte se se zajímavými, oduševnělými a inspirujícími osobnostmi, které Vás mohou obohatit, sledujte novinky a trendy nejen z Vašeho oboru, buďte otevřeni světu. Poslouchejte hudbu, čtěte, sledujte filmy, navštěvujte divadla a výstavy. Ptejte se na názory ostatních a rozebírejte s nimi svoje nápady a výtvory.

Rada na závěr

A pokud se ani tak inspirace nebude dostavovat, netrapte se a netlačte na pilu. Jako ve všem, tak i v tomto případě platí, že to po čem toužíme, přijde ve chvíli, kdy to nejméně čekáme.

Štítky: ,
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑