Kariéra

Publikováno 12. května, 2017

Jak využít řeč těla během pohovoru

O fenoménu řeči těla – tzv. nonverbální komunikaci – jste již určitě slyšeli. Vaše řeč těla dokáže ovlivnit to, jak vás vnímá vaše okolí – zda jsou vaše gesta v souladu s tím, co říkáte či nikoli. Zkušený personalista má z praxe již leccos nastudováno a určitě se nenechá snadno ošálit. Pokud se tedy chystáte na pracovní pohovor na místo, o které opravdu stojíte, měli byste se minimálně zamyslet nad následujícími prvky vaší nonverbální komunikace:

Podání ruky

O psychologickém významu tak zdánlivě drobného gesta, jakým je podání ruky, by se dal napsat celý článek. Vy si ale zapamatujte alespoň to, že právě podání ruky je součástí prvního dojmu z vaší osoby. Neměli byste rozhodně vašemu protějšku rozdrtit kosti, ani mu podávat „leklou rybu“. Ideální je zde zlatá střední cesta – krátce ruku stisknout celou dlaní.

Oční kontakt

Přímý oční kontakt je vhodný během výše zmíněného podání ruky a následně pak občas během pohovoru. Je lepší se tazateli dívat střídavě na různé části tváře (nos, ústa, tváře, oči), než hledět urputně jen do očí. Mohli byste pak vyvolat nechtěný dojem hypnotizéra, který se pokouší omámit nic netušící oběť.

Zrcadlení pohybů tazatele

Pokud budete nenápadně kopírovat pohyby tazatele (pozor, nesmí to vyznít, jako byste jej chtěli parodovat), ukážete tím svůj zájem a pozitivní přístup. Dobré je i občasné nachýlení se trupem směrem kupředu, čímž dáváte najevo souhlasný postoj. Vyvarujte se však překřížených nohou a rukou, které působí defensivně a obecně dělají negativní dojem.

Co s rukama?

Rozhodně byste je neměli mít v kapsách, ani byste neměli gestikulovat jako fotbalový trenér ve finále Ligy mistrů. Zkuste je položit na stůl a ležérně sepnout konečky prstů – působí to sofistikovaně a sebevědomě zároveň.

Usmívejte se

Ovšem pozor, zdravě a příjemně, bez odhalování zubů – neděláte konkurz na Jokera z Batmana. Milý úsměv dokáže prolomit i ty nejsilnější ledy a zpříjemní den jak vám samotným, tak lidem ve vašem okolí.

Štítky: ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑