Peníze

Publikováno 22. listopadu, 2019

Co všechno vás čeká při prodeji bytu?


V posledních několika letech ceny nemovitostí rapidně stouply, a proto se někteří jedinci rozhodují prodat svou nemovitost, aby vydělali nemalé peníze. Pokud podobně uvažujete i vy, případně plánujete prodat své bydlení z jakéhokoliv jiného důvodu, měli byste se nejprve seznámit s celým procesem.

Jak prodej bytu probíhá? Jaké nástrahy na vás čekají? Je lepší obrátit se na realitní kancelář, nebo se pustit do prodeje na vlastní pěst? Právě na takové otázky vám v následujících řádcích odpovíme.

Inzercí všechno začíná

Předtím, než se pustíte do sepisování inzerátu, byste si měli ujasnit, jestli svěříte práci do rukou realitní kanceláře, nebo se pustíte do prodeje sami. Ušetříte tak nemalé peníze na provizi, kterou byste jinak museli realitní kanceláři platit.

Inzerát je velice důležitý, protože by měl udělat dobrý první dojem. Profesionální fotografie nalákají uživatele, aby vůbec inzerát otevřeli. Přiložený text má zase přesvědčit, aby vám zavolali a sjednali si prohlídku. Jestliže nemáte ani cit pro design, ani pro psané slovo, je lepší přenechat práci odborníkům v těchto oblastech.

Dále budete řešit, kam inzerát umístit, protože většina realitních portálů má tuto službu zpoplatněnou. Inzerát zdarma vložíte třeba na nový web CINCINK, jenž má pod svými křídly jedna z největších českých bank.

V okamžiku, kdy budete mít vážného zájemce o vaši nemovitost, se pouštíte do dalšího vyřizování. Tentokrát však jde už o smlouvy, tedy předkupní a kupní. Důležité je, aby nebyla ani jedna strana znevýhodněná, a proto je lepší s těmito dokumenty oslovit právníky. Poradí vám, co by v takových smlouvách mělo být, naopak co z nich vyjmou a podobně. Právní služby se postarají o doplnění a úpravu vzorových smluv, revizi vaší či protistranou navržené kupní smlouvy a tak dále.

Jakmile dostane kupující byt a bude zapsán v katastru nemovitostí, prodávající obdrží peníze. Ještě je nezbytné podotknout, že donedávna se platila takzvaná daň z prodeje nemovitosti. Stát však tuto povinnost přeložil na bedra kupujícího, takže se už jedná o daň z nabytí nemovitosti. Vám jako prodávajícímu už není udělená povinnost platit nějakou daň.

CINCINK – férový realitní portál

Výše jsme naťukli, že existuje stránka CINCINK. V podstatě se jedná o férový realitní portál, za nímž stojí Komerční banka. Vznikl teprve před několika týdny, ovšem nabízí komplexní služby, které využije jak prodávající, tak i kupující. Umožňuje i vložení inzerátu zcela zdarma, a to všem – kupujícímu, prodávajícímu, ba dokonce i realitní kanceláři.

CINCINK se snaží nabídnout všechno na jednom místě. Nemusíte tedy vyhledávat jednotlivé služby zvlášť, protože CINCINK vám dokáže zprostředkovat vše od právních služeb přes daňové poradenství až po bankovní úschovu.

 

Štítky:




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑