Motivace

Publikováno 24. června, 2019

Trápí vás častý stres? Osvojte si autohypnózu a naučte se relaxovat


Potýkáte se často se stresem? V tom případě byste měli zbystřit. Dlouhodobá stresová zátěž se totiž může podepsat na vašem zdraví. Naučte se pravidelně relaxovat a vyzkoušejte autohypnózu.

Stresová reakce: Co to je a jak funguje?

Stres bychom z objektivního hlediska mohli považovat za velmi pozitivní evoluční dar. Díky stresové reakci organizmu totiž naši předkové dokázali překonat nebezpečné útoky šelem i nepřátelských skupin. Pokud se stres objevuje v přirozené míře, může znamenat obrovský přínos pro člověka a jeho přežití. Jestliže je však dlouhodobý, může se později projevit i ve formě nejrůznějších zdravotních potíží.

TIP: Absolvujte antistresový trénink v rámci výcviku Kouč a naučte se tyto situace s přehledem zvládat.

Stresová reakce přitom funguje následovně. Pokud mozek vyhodnotí danou situaci jako stresovou, zaměří se na krátkodobou akvizici našich energetických rezerv pro útěk nebo boj.

Do svalů a orgánů, které bychom pro útěk nebo boj mohli potřebovat, se tedy ve větším množství dodávají živiny a zvyšuje se jejich prokrvení. Naopak zároveň dochází ke snížení prokrvení u těch orgánů, které k tomu v tu chvíli nepotřebujeme (například trávicí soustava).

Jaké zdravotní potíže může způsobit?

Stresová reakce symbolizuje pro každý organizmus velmi náročnou akci, která vyžaduje následný odpočinek a doplnění energetických zásob. Pokud to tělu nedopřejeme, může dojít až ke škodlivému přetížení organizmu.

Jestliže dlouhodobý stres přetrvává, dochází z krátkodobého hlediska zejména k zatuhnutí svalů a nedostatečnému prokrvení trávicí soustavy. Dále se také snižuje odolnost žaludeční sliznice vůči škodlivým bakteriím, což může vyústit až ve vředovou chorobu žaludku, jícnu a dvanácterníku. Snížené prokrvení se rovněž může podepsat na komplikacích, které se týkají žlučníku.

A co se týče zdravotních problémů, mohli bychom ve výčtu ještě dlouho pokračovat.

Naučte se relaxovat

Pro efektivní řešení stresu je potřeba především odstranit jeho příčiny a posilovat schopnosti zvládat stresové situace. Je vhodné osvojit si některou z efektivních relaxačních technik a vše doplnit o fyzická cvičení a vhodnou stravu.

Autohypnóza symbolizuje poměrně běžnou a snadno aplikovatelnou techniku. Bývá přitom sama o sobě označována za léčivou, jelikož ve stavu uvolnění těla a mysli se urychlují léčebné mechanismy v těle.

A jak na to? Nejprve se pohodlně posaďte nebo položte. Začněte si postupně uvědomovat a uvolňovat jednotlivé svaly, a to od konečků prstů na nohách až po obličejové svaly.

Více informací ze světa osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

 

 

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑