Peníze

Publikováno 4. září, 2018

Pronájem bytu v Opavě lze sehnat za vcelku rozumné peníze, i když v rámci Moravskoslezského kraje byste asi dražší lokalitu hledali jen stěží

 

Na pronájem bytu v Opavě vám dnes zpravidla postačí nějakých 7 nebo 8 tisíc korun měsíčně. Řeč je tu o podlahové ploše okolo šedesáti metrů čtverečních a připočíst je nutno ještě poplatky za služby a energie. Obecně lze říci, že z porovnání s jinými městy odpovídající velikosti v naší republice, vychází Opava ještě relativně dobře. Ovšem bavíme-li se pouze o Moravskoslezském kraji, zde patří k místům s jednoznačně nejvyššími cenami bytů a logicky pak i s nejvyššími nájmy. Pokud snad máte v plánu přestěhovat se právě sem, možná vám pár následujících informací přijde vhod.

Pronajmutí bytu ve městě je možné již od 4 tisícovek měsíčně

Solidní garsonku pořídíte v Opavě už od 4 tisíc a tří či vícepokojové byty potom od 10 tisícovek měsíčního nájmu výše. Vše pochopitelně závisí i na tom, v jakém je byt stavu a také na atraktivitě konkrétní čtvrti, v níž se nachází. Ceny to snad nejsou nijak mimořádně dramatické, ale určitě by mohly být i příznivější, čemuž ovšem brání hned několik vcelku dobře známých okolností.

1) Nedostatečná výstavba, kdy souvislost s komplikovanými stavebními předpisy i se složitostí povolovacích řízení je více než zřejmá. Málo novostaveb zvedá prodejní ceny bytů a to vede i k růstu nájemného.

2) Celková atraktivita Opavy v rámci Moravskoslezského kraje (nejnižší míra nezaměstnanosti v kraji – cca 4 %, řada příležitostí ke sportovnímu i kulturnímu vyžití a podobně).

3) Obecně vysoká poptávka, která ruku v ruce s omezenou nabídkou může vést za určitých okolností až ke sporům popsaným v následujícím článku.

4) Přísnější pravidla u hypotečních úvěrů, která mnoha lidem znemožňují koupi vlastního bydlení. To logicky dále zvedá poptávku po pronájmech.

5) Paradoxně i současná hospodářská konjunktura, která s sebou téměř automaticky přináší také růst cen, jenž se oblasti bydlení vyhne jen zřídkakdy.

Jaká je prognóza ohledně dalšího růstu nájmů?

Na většině míst České republiky lze v nejbližších měsících očekávat pouze mírný růst nájemného, případně i jeho stagnaci. Týkat se to bude pravděpodobně i Opavy. Jistě se však najdou také lokality, pro které to tak docela platit nebude. Nabízí se především Praha, Brno a možná ještě Olomouc, ale obecně lze konstatovat, že ceny zejména ve větších městech dnes atakují takové částky, které jsou na hranici ekonomických možností velké části obyvatel. Příliš prostoru pro další růst tu tedy momentálně není.

Ceny nemovitostí nadále stoupají, ale tempo již polevilo

Dalším důvodem, který by mohl vést k domněnce, že nájemné se v dohledné době příliš zvyšovat nebude, je statistický údaj o pohybu cen domů a bytů v České republice. Ty jsou logicky v přímé souvislosti s výší nájmů a v prvním čtvrtletí letošního roku stouply meziročně zhruba o 7,7 %, zatímco v prvním kvartále roku 2017 se pohnuly směrem nahoru o 8,4 %. Dochází tedy k mírnému zpomalení a není bez zajímavosti, že po dlouhé době již nejsme v tomto ohledu mezi zeměmi EU na špici a předběhlo nás hned 9 evropských států.

Meziroční pohyb cen nemovitostí v některých zemích EU (1.Q/2017 – 1.Q/2018)

Země Pohyb cen v %
Lotyšsko 13,7
Slovinsko 13,4
Irsko 12,3
Česká republika 7,7
Francie 3,4
Belgie 2,5
Finsko – 0,1
Švédsko – 0,4
Itálie – 0,4

Co může trhu s nájemními byty pomoci?

Pravděpodobně tou nejjednodušší cestou k vyváženému trhu s nájemním bydlením a k alespoň mírnému poklesu cen je podstatné rozšíření nové výstavby. Rozsáhlejší a více méně pravidelný přísun nově zbudovaných bytů by ve svém důsledku umožnil jejich část poskytnout právě za účelem pronájmu. Některé by tak jako v současnosti pronajímali jejich noví vlastníci z řad soukromých osob a část by se na trhu objevila i díky velkým investorům, kteří ostatně vstup do tohoto segmentu realitního byznysu již delší dobu zvažují.

Svým dílem by měly přispět i jednotlivé obce a to v mnohem větší míře, než je tomu dnes. Zdá se, že právě v Opavě se nyní pokoušejí vykročit tím správným směrem tím, že podpoří novou výstavbu na obecních pozemcích. Takový přístup lze jedině pochválit.

V Opavě si vyberete, ale levnější to v dohledné době asi nebude

Trh s nájemním bydlením má v naší zemi k dokonalosti jistě daleko, o tom není sporu. Právě Opava na tom však zcela objektivně není zase tak špatně. Přijatelná nabídka i uměřené ceny dávají slušné šance téměř každému.

Faktem přesto zůstává, že by to mohlo být i o poznání lepší, samozřejmě. Snad jsou žádoucí změny už nadohled a to nejenom v Opavě. Co myslíte?

 

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑