Kariéra

Publikováno 10. března, 2014

Poradna – Základní pravidla při psaní životopisu

  • Není to slohové cvičení
    Určitě nepište životopis jako vyprávění – ideální životopis je strukturovaný. Je dobrá stručnost a konkrétnost – max. 2 stránky. Uvádějte do životopisu všechny vaše předešlé pracovní pozice a zkušenosti. Nemáte-li za sebou v životě mnoho zkušeností – bohatě by se Váš životopis měl vejít na jednu stránku. Máte-li za sebou v životě dlouhou pracovní kariéru, je možné protáhnou životopis i na více stránek.
  • Piště bez chyby!
    Mělo by být samozřejmé že životopis nebude obsahovat pravopisné a gramatické chyby. Po stylistické stránce doporučujeme zdržet se hovorových výrazů. Můžete používat odborné výrazy nebo zkratky kterých znáte výraz. Tyto odborné výrazi upevní přesvědčení o vaší odbornostni a zkušenostech.
  • Umět zaujmout na první pohled
    Věřte že o Vámi vybranou pozici se uchází více zájemnců, tedy se musíte snažit zaujmout již při psaní životopisu (CV). Dejte si pozor na přehlednost a grafickou úpravu. Používáte-li hotové šablony životopisu (stažené s internetu, nebo z MS Word) mohou být užitečné, protože jsou již dobře strukturované a personalisté se v nich dobře vyznají. Ovšem je dobré projevit vlastní iniciativu při úpravě vašeho životopisu a bude li přehledá a dodržovat zmíněná pravidla, jistě zaujme více než běžná „šablona“. Ovšem nepoužívejte víc ja 2 typy druhů písem a nepoužívejte „exotická“ písma. Obdobné pravidla platí pro barevné provedení životopisu. Životopis posílaný poštou tiskněte na čistý bílí papír formátu A4. V dnešní době již ručně psaný životopis není vhodný.

Štítky: , ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑