Motivace

Publikováno 18. září, 2018

Myslet ekologicky má smysl – přemýšlejte, než nakoupíte!

Módní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů planety. Může za to nejenom fakt, že oproti minulé dekádě nakupujeme zhruba o polovinu více oblečení, ale také způsob, jakým velké oděvní firmy oblečení vyrábí.

Proces výroby

Studie uvádí, že ročně je na světě vyrobeno 400 miliard m² textilií, ze kterých se ušije více než 80 miliard kusů oblečení. To je celkem alarmující číslo. Většina dílen velkých populárních firem je situována do rozvojových zemí, kde je možnost využití levné pracovní síly. V praxi to znamená práce v nelidských podmínkách za směšnou mzdu. Není výjimkou, když v takových továrnách pracuje celá rodina, včetně dětí. Za zvážení stojí i celkový výrobní proces. Textilní průmysl produkuje velké množství odpadních vod, které mají vysoké hodnoty biologické spotřeby kyslíku, obsahují rozpuštěné anorganické soli a také mají vysokou teplotu. Pokud se odpadní vody vypustí do ekosystému (což se také často děje), má to za následek zničení flóry i fauny v daném místě. Dalším závažným problémem je počet oblečení, které každým rokem skončí na skládkách. Zamoření textilními odpady by přitom nemuselo být tak hrozné, pokud by lidé oblečení bez rozmyslu nekupovali jako spotřební zboží.

Dejte přírodě šanci

I když se mnohé značky začaly pyšnit bio a recyklovatelnými materiály či šetrnější výrobou, stále zde zůstává otázka exportu módy do celého světa. Doprava totiž není zanedbatelná část textilního průmyslu. Naštěstí i u nás se najdou firmy, které si přejí jít proti proudu a kterým není lhostejná budoucnost planety Země. Firmy, které svou výrobou nijak neubližují přírodě. Proč je tedy nepodpořit? Výhodou je velký výběr oblečení, které je z přírodních a bio materiálů a dá se zpětně recyklovat. Módními kousky – jako jsou originální trička s potiskem či vtipná trička, veselé ponožky, retro šaty, legíny s potiskem, moderní plátěné tenisky nebo gotické šaty, si můžete obohatit svůj šatník a přitom mít dobrý pocit, že děláte správnou věc!

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑